Արոնյանը, որը 2011-ին Վեյկ ան Զեեի մրցաշարում զբաղեցրել էր երրորդ տեղը և դարձել Ամբեր մրցաշարի հաղթող, իր հաշվին ունի բոլոր հնարավոր շախմատային պարգևները, բացի դասական շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչումից: Այս անգամ հայ շախմատիստը չկարողացավ արդարացնել ոչ միայն երկրպագուների հույսերը, այլ նաև իր սպասումները և չկարողացավ եզրափակիչ դուրս գալ և պայքարել աշխարհի բացարձակ չեմպիոնի կոչման համար աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի հետ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը զրուցել է շախմատային օլիմպիադայի չեմպիոն գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանի հետ, որը վերլուծել է Արոնյանի խաղը և իր գնահատականը տվել մրցաշարի մասնակիցներին:
«Կարծում եմ, որ Լևոնն ամենամեծ սխալը թույլ է տվել առաջին պարտիայում, երբ չի կարողացել օգտագործել իր հսկայական առավելությունը և հաղթել: Հավանաբար մտածել է, որ արդեն հաղթել է և ինչ-որ բան բաց թողել, որն էլ օգնել է մրցակցին հաղթել: Նման խաղը բնորոշ չէ Լևոնին, նա շատ զգոն շախմատիստ է և մրցակցին նման «նվերներ» չի մատուցում: Շախմատիստները յուրօրինակ հոգեբանություն ունեն, և հնարավոր է, այդ ոչ ոքիից հետո Լևոնը կորցրել է իրեն: Իմ կարծիքով, Լևոնը 4 պարտիաներից կարող էր հաղթել միայն առաջինում»,- ասել է Պետրոսյանը:
Գրոսմայստերը կարծում է, որ բլիցի առաջին պարտիան Արոնյանն անհաջող է անցկացրել, և Գրիշչուկն արժանի հաղթանակ է տարել: Երկրորդ պարտիայում Լևոնը կարող էր հավաքվել, բայց երրորդում կրկնել է սխալը և չի կարողացել օգտագործել հաջող դիրքերը. «Գրիշչուկը նույնպես շատ ուժեղ շախմատիստ է, ես դեռ մրցաշարից առաջ էի ասում, որ եթե Լևոնը դասական շախմատում չհաղթի, ապա արագ շախմատում նրան դժվար կլինի, քանի որ ռուս շախմատիստը նույնպես եղել է արագ շախմատի աշխարհի չեմպիոն»:
Պետրոսյանը նշել է, որ կիսաեզրափակիչ են անցել «ամենաբարձրահասակ շախմատիստները», և ստացվում է, որ Վլադիմիր Կրամնիկը (Ռուսաստան) «իր բարձր հասակի» շնորհիվ հաղթահարելու է Գրիշչուկին, Բորիս Գելֆանդը (Իսրայել)՝ Գատա Կամսկուն (ԱՄՆ), իսկ եզրափակիչում հաղթելու է ռուսը: «Քառորդ եզրափակչի խաղերը ցույց տվեցին, որ այս մրցաշարում ֆավորիտներ չկան, Գելֆանդը կհաղթի Կամսկուն, քանի որ կարծում եմ, որ նրա կարգն ավելի բարձր է, իսկ Կրամնիկը՝ Գրիշչուկին, և հեշտությամբ կհաղթահարի իսրայելցուն»,- նշել է Պետրոսյանը:
Կիսաեզրափակիչ խաղերը տեղի են ունենալու մայիսի 12-15-ին, եզրափակիչ հանդիպումները՝ մայիսի 19-21-ին և 23-25-ին:

14 Май 2011 - 11:51 AMT
Тигран Петросян: В полуфинал турнира претендентов за звание чемпиона мира прошли “самые высокие ростом шахматисты”
Корреспондент PanARMENIAN.Net побеседовал с чемпионом шахматной Олимпиады гроссмейстером Тиграном Петросяном, который проанализировал игру Ароняна и дал свою оценку участникам турнира.
“Думаю, что самую большую ошибку Левон допустил в первой партии, когда не смог использовать свое огромное преимущество и победить. Наверное, подумал, что уже победил, и что-то упустил, это и позволило сопернику сравнять игру. Такая игра не присуща Левону, он очень бдительный шахматист и не делает сопернику таких “подарков”. У шахматистов своеобразная психология и, возможно, после этой ничьи Левон растерялся, – сказал Петросян,- вторую партию черными фигурами сыграл хорошо и завершил вничью. По-моему, Левон из 4 партий победить мог лишь в первой”.
Гроссмейстер считает, что первую партию по блиц шахматам Аронян провел неудачно, и Грищук одержал достойную победу. Во второй партии Левон смог собраться, но в третьей опять повторил ошибку и не смог использовать удачную позицию: “Грищук тоже очень сильный шахматист, я еще до начала турнира говорил, что если Левон в классических шахматах не победит, то в быстрых ему будет трудно, поскольку российский шахматист также был чемпионом мира в блиц шахматах”.
Петросян отметил, что в полуфинал прошли ростом “самые высокие шахматисты”, и получается, что Владимир Крамник (Россия) “благодаря своему росту” преодолеет Грищука, а Борис Гельфанд (Израиль) – Гата Камского (США), а в финале победит россиянин. “Четвертьфинальные противостояния показали, что фаворитов в этом турнире нет, Гельфанд пройдет Камского, поскольку считаю, что у него класс высокий, а Крамник- Грищука, и с легкостью преодолеет израильтянина”,- заметил Петросян.
Полуфинальные матчи пройдут 12-15 мая, а финальные встречи- 19-21 и 23-25 мая. Победитель в 2012 году с Вишванатаном Анандом поборется за звание чемпиона мира.