Մայիսի 6-ին և 7-ին Սիդնեյի (Ավստրալիա) Independent Theatre-ում տեղի են ունեցել Խաչատրյան տրիոյի համերգները՝ սոպրանո Արաքս Մանսուրյանի և դաշնակահարուհի Սոնա Բարսեղյանի մասնակցությամբ: Համերգի ժամանակ հնչել են հայ և օտարերկրացի հեղինակների երաժշտական ստեղծագործություններ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց Տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, որը նոր է վերադարձել Ավստրալիայից, հանդիսատեսը խմբին օվացիաներով է ճանապարհել: Համերգների նախօրյակին տրիոն տեղի ուսանողների և աշակերտների համար վարպետության դասընթաց է անցկացրել: Շահգալդյանը նաև հավելեց, որ խումբը, համերգից հետո երկրի մի շարք քաղաքներում մեծ շրջագայություն կազմակերպելու առաջարկ է ստացել:
Համերգը կազմակերպել էր Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (AGBU)` Ավո և Ժակլին Թևանյանների աջակցությամբ: Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես «Arsika» տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով:

16 Май 2011 - 07:06 AMT
6-го и 7-го мая в Independent Theatre Сидня (Австралия) состоялись концерты Трио Хачатуряна при участии сопрано Аракс Мансурян и пианистки Соны Барсегян. В концерте прозвучали произведения армянских и зарубежных композиторов. Зрители встретили трио группу бурными овациями, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net скрипач трио Карен Шахгалдян, недавно вернувшийся из Австралии. До начала концертов трио организовало мастер-классы для местных студентов и школьников. Шахгалдян также добавил, что по окончании гастрольного тура трио получила предложение о проведении ряда концертов в городах Австралии.
Концерт организован Армянским общим благотворительным союзом (AGBU), при содействии Аво и Жаклин Теванянов. Трио Хачатуряна создано в 1999 году как трио “Arsika”. В составе трио выступают Армине Григорян – фортепиано, Карен Шахгалдян – скрипка и Карен Кочарян – виолончель. Помимо Еревана, трио выступает и в других городах Армении, организуя мастер-классы для студентов и школьников. В 2008 году ансамбль переименован в Трио Хачатуряна в честь знаменитого армянского композитора Арама Хачатуряна.