«Որպես հայ, և որպես մայր ես դեմ եմ, որպեսզի Հայաստանի ներկայացուցիչը մասնակցի Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին»,-ասել է երգչուհի Շուշան Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում: Ըստ նրա, ավելի վաղ նա ցանկություն էր հայտնել, որ հաջորդ տարի մրցույթին մասնակցի Dorians ռոք-խումբը, սակայն, երբ պարզ դարձավ, որ մրցույթն Ադրբեջանում է լինելու, այդ ցանկությունը կորավ: Անդրադառնալով ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետի հաղթանակին «Running Scared» երգով, ապա Պետրոսյանն ասել է, որ նա ասելիք չունի այդ հանգամանքի վերաբերյալ: Սակայն, նա նաև տարօրինակ է համարում նրանց հաղթանակը, քանի որ բոլոր բուքմեկերները նախապատվությունը տալիս էին Ֆրանսիային: Ընդ որում, Շուշան Պետրոսյանը նշեց նաև, որ մրցույթի շրջանակներում նրան ամենից առավել դուր են եկել Ֆրանսիայի ու Իտալիայի ներկայացուցիչների ելույթները: «Լավ համար ուներ նաև Թուրքիան, սակայն, նա եզրափակիչ չանցավ»,-նշել է նա: Ըստ նրա, երգչուհին քննադատել է այն ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին, որոնք ապատեղեկատվություն են տարածել վերջերս նրա մամլո ասուլիսում արված հայտարարությունների վերաբերյալ: Մասնավորապես, Պետրոսյանն անդրադարձել է այն հրապարակումներին, որտեղ ասվում է, թե նա, իբր, «Եվրատեսիլ-2010»- մասնակից Եվա Ռիվասին համեմատել է արտասահմանյան ծամոնի հետ: «Հրապարակումներից շատերը չեն համապատասխանում իրականությանը, ես կարծում եմ, որ մամլո ասուլիսին ներկա գտնված լրագրողները պետք է ինչ-որ կերպ արձագանքեն դրան»,-ասել է նա:
Հայաստանը բողոք չի ներկայացրել Հեռարձակողների եվրոպական միությանը՝ EBU-ին «Եվրատեսիլ-2011»-ի առաջին կիսաեզրափակչի ոչ պատշաճ կազմակերպման վերաբերյալ, որի արդյունքում բազում եվրոպացի հեռուստադիտողներ չեն կարողացել մասնակցել SMS քվեարկությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հայտնել հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը՝ հերքելով որոշ ԶԼՄ-ների տեղեկատվությունն այն մասին, որ Հայաստանը պաշտոնական բողոք է հղել EBU-ին:
Մինչդեռ մրցույթի համար երգի ընտրությունը մեծ աղմուկ բարձրացրեց Հայաստանում, քանի որ երկրպագուների մի մասը գտնում էր, որ Boom-Boom երգը ընտրվել է անազնիվ ճանապարհով, քանի որ բոլոր կայքերում, սոցցանցերում առաջատարը АYO երգն էր (երգի հեղինակ՝ ԴերՀովա-Հարութ Տեր-Հովակիմյան):

“Как армянка и как мать я выступаю против того, чтобы представители Армении в следующем году поехали на “Евровидение 2012” в Баку”, – заявила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net армянская певица Шушан Петросян. По ее словам, раньше она выступала за то, чтобы в следующем году на конкурсе Армению представила рок-группа Dorians, однако после того как узнала, что в конкурсе победил Азербайджан, это желание пропало. Касаясь победы азербайджанского дуэта Элла и Ники (Ell/Nikki) с песней «Running Scared», Петросян сказала, что ей нечего сказать об их победе. Однако, армянская певица тоже посчитала странной их победу, поскольку все букмекеры делали ставки на победу Франции. При этом Шушан Петросян сообщила, что в рамках конкурса больше всего ей понравились выступления представителей Франции и Италии. «Также хороший номер был у Турции, однако она не попала в финал”, – заметила она. По словам армянской певицы, «Евровидение» является тем конкурсом, где всегда есть мошенничество. При этом армянская певица раскритиковала представителей тех СМИ, которые распространили дезинформацию по поводу сделанных ею заявлений в ходе недавно состоявшейся пресс-конференции в Ереване. В частности, Петросян обратилась к тем публикациям, где написано, что она якобы сравнила участницу «Евровидения 2010» Еву Ривас с импортной жвачкой. «Многие публикации не соответствовали действительности, и я думаю, что присутствующие на пресс-конференции журналисты должны были хоть каким-то образом отреагировать на это», – сказала она.
Между тем следует отметить, что сам выбор песни для конкурса поднял большой шум в Армении, поскольку некоторые поклонники «Евровидения-2011» в Армении считали, что песня "Boom-Boom", с которой армянская певица Эмми должна была выступить на конкурсе, была выбрана нечестным путем. Как говорилось в заявлении, поступившем в PanARMENIAN.Net при выборе песни отсутствовали честность и логика действий, поскольку, по мнению поклонников, на всех армянских интернет-порталах, иностранных сайтах, социальных сетях лидирующее место в голосовании на лучшую песню армянского национального отбора 2011 занимала композиция "АYO" (автор песни ДерОва – Арут Тер-Овакимян).