Ադրբեջանցի քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը գտնում է, որ Հայաստանի ներկայացուցիչները կարող են մասնակցել Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012»-ին: Նրա խոսքերով, ըստ մրցույթի կանոնների, բոլոր մասնակիցների անվտանգությունն ապահովում է կազմակերպիչ երկիրը, և հայ մասնակիցների անվտանգությունը, նախապատրաստվելու և ելույթ ունենալու հնարավորությունը կերաշխավորվի:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ադրբեջանցի մասնակիցների հաղթանակը Դյուսելդորֆում կանդրադառնա Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների վրա, քաղաքագետը կարծիք է հայտնել որ այդ հայտարարությունները կմեղմանան:
Ադրբեջանական Էլլա և Նիկի դուետը «Running Scared» երգով դարձել է «Եվրատեսիլ 2011» երաժշտական մրցույթի հաղթողը: Ըստ մրցույթի կաննոների, հաջորդ «Եվրատեսիլը» կանցնի հաղթող երկրում, այս դեպքում՝ Բաքվում:

Azerbaijani political analyst Rasim Musabekov supposes that Armenia’s representatives can participate in Eurovision Song Contest 2012 which will be held in Baku.
Asked whether the victory of Azerbaijan can somehow change Baku’s military rhetoric, Musabekov presumed that it can be mitigated.
Azerbaijan’s Ell/Nikki duet with Running Scared song won the Eurovision 2011 in Düsseldorf, thus giving Baku the chance to host the contest next year .
Armenia’s Emmy was knocked out of the May 10 finals. As head of the Armenian delegation to Eurovision 2011 Gohar Gasparyan told a PanARMENIAN.Net reporter, it will be later announced whether Armenia will participate in the Baku-hosted contest.