Մայիսի 25-ին Ամերիկայի հայկական գրադարանի և թանգարանի շենքում Կալիֆորնիայի համալսարանի դոկտոր Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը հանդես կգա «Սմբատի աշխատանքն ու կյանքը» թեմայով դասախոսությամբ, նվիրված նկարիչ Սմբատ Տեր-Կյուրեղյանին:
Սմբատ Տեր-Կյուրեղյանը (1913-1999)` Արմենի հայրը Իրանում եղել է հայտնի նկարիչ: Նա աշխատել է, հիմնականում ջրաներկով և գուաշով: Նա ծնվել է Սպահան կամ Նոր Ջուղա քաղաքում, որտեղ հայերը հաստատվել են դեռ 17-րդ դարում և ստեղծել են իրենց ուրույն մշակույթը: Նրա աշխատանքներում պատկերված են Իրանի հայկական և պարսկական գյուղերի տեսարաններ և լանդշաֆտներ:
Դասախոսությունը ուղեկցվելու է նկարչի աշխատանքների ցուցադրությամբ, տեղեկացնում է Ամերիկայի հայկական գրադարանն ու թանգարանը:

17 Май 2011 - 07:13 AMT
В Калифорнийском университете пройдет лекция, посвященная армянскому художнику из Ирана Смбату Тер-Кюрегяну
25-го мая в здании Армянской библиотеки и музея в Америке доктор Армен Тер-Кюрегян выступит с лекцией на тему “Работа и жизнь Смбата”, посвященной художнику Смбату Тер-Кюрегяну.
Отец Армена Тер-Кюрегяна – Смбат Тер-Кюрегян (1913-1999) был известным в Иране художником, работал в основном акварелью и гуашью. Он родился в городе Исфахан, где армяне обосновались еще в 17-ом веке, создав свою особую самобытную культуру. На его картинах изображены сцены и ландшафты армянских и персидских поселений Ирана.
Лекция будет сопровождаться показом картин художника, сообщает Армянская библиотека и музей в Америке.