Մայիսի 20-ին Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենա լիտվական «Shinkarenko Jazz 5» ջազ կվինտետի համերգը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ մշակույթի նախարարության կայքը, համերգը կազմակերպվում է Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում:
«Shinkarenko Jazz 5» հիմնադիրն է վիրտուոզ կիթառահար և կոմպոզիտոր Լեոնիդ Շինկարենկոն, խմբի մյուս անդամներն են փողահար Վալերիուս Ռամոսկան, սաքսոֆոնահար Վիտաուտաս Լաբտիսը, դաշնակահար Դաինիուս Պուլաուսկսասը և հարվածահար Լինաս Բուդան: Շինկարենկոն ժազ ասպարեզում հանդես է գալիս ավելի քան 25 տարի: Նա իր փայլուն կատարումներով հանդես է եկել Եվրոպայի մի շարք երկրներում և թողարկել է 4 ալբոմ: Հիմնադրել է « Shinkarenko Jazz» կվարտետ, կվինտետ և սեքստետ:

20-го мая в концертном зале имени Арно Бабаджаняна состоится концерт литовского джаз-квинтета ”Shinkarenko Jazz 5”. Концерт организован в рамках программы, посвященной 20-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой, сообщает сайт Министерства культуры РА.
Основатель ”Shinkarenko Jazz 5” – гитарист-виртуоз и композитор Леонид Шинкаренко, остальные члены группы: Валериус Рамоска (духовые), Витаутас Лабтис (саксофон), Даиниус Пулаускас (пианино) и Линас Буда (ударные). В джазовом стиле Шинкаренко выступает более 25 лет. Он с успехом выступал в Европе и в ряде других стран, выпустил 4 альбома. Основал квартет, квинтет и секстет ”Shinkarenko Jazz”.