2011 թ-ի «Թանգարանային գիշերն» աննախադեպ եղավ այցելուների քանակով: Միջոցառումը մեկնարկեց 18:00-ին և շարունակվեց մինչև կեսգիշեր: Այդ օրը, դեռ 18:00-ից առաջ բազմաթիվ թանգարաններում հերթեր էին գոյացել: Դժվար է ասել, թե կոնկրետ որ տարիքային խմբերն են գերակշռել այցելուների շարքում, քանի որ կարելի էր հանդիպել դպրոցական խմբերի, մեծահասակների և միջին տարիքի անձանց: Հանրապետության Հրապարակում գտնվող Հայաստանի ազգային պատկերասրահը և Հայաստանի պատմության թանգարանի շենքը կարծես ցուցարարներով շրջապատված լինեին, քանի որ մուտքի մոտ մեծ հերթեր էին գոյացել:
Սակայն մյուս թանգարանները ևս չեն զիջել այցելուների քանակով: Նույնիսկ քաղաքի կենտրոնից հեռու գտնվող «Կալենց» թանգարանը այդ գիշեր լեփ-լեցուն է եղել:
Պատճառները կարող են տարբեր լինել: Այս տարի մշակույթի նախարարությունն այդ օրը ցանկացած թանգարան այցելելու ժամանակ բաժանում էր բացիկ, որի վրա բոլոր թանգարանները դնում էին իրենց կնիքները: Ամենաշատ թանգարաններ այցելած մարդիկ կստանան մեկ տարվա կտրվածքով ՀՀ թանգարաններ այցելելու աբոնեմենտ և այլ խրախուսական նվերներ: Դատելով մարդկանց ձեռքերում գտնվող բացիկների վրայի կնիքների քանակից, կարելի է ասել, որ յուրաքանչյուր այցելու այդ օրը միջինը 6 թանգարան է այցել: Սակայն բազմաթիվ այցելուներ, այցելելով թանգարան, տեղյակ չէին այդ ակցիայի մասին, և հետևաբար չի կարելի ասել, որ հանուն նվերի է կատարվել այցելությունը: Սակայն եթե մյուս զանգվածը գիտեր ակցիայի մասին, ապա գովելի է, որ մարդիկ ցանկանում են ձեռք բերել տարեկան աբոնեմենտներ և տարվա ընթացքում այցելել թանգարաններ:
Մեկ այլ հետաքրքրական փաստ: Ավանդույթի համաձայն, այդ օրը համարյա յուրաքանչյուր թանգարան կազմակերպում է զանազան միջոցառումներ. համերգներ, դասախոսություններ, կինոդիտումներ կամ ժամանակավոր ցուցադրություններ, սակայն այցելուներին հիմնականում հետաքրքրել են մշտական ցուցադրությունները:
Այս տարվա «Թանգարանային գիշերվա» արդյունքները դեռ չեն հայտարարվել, սակայն ակնհայտ է, որ նրանց քանակը բավական մեծ է եղել և հնարավոր է, որ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը:

17 Май 2011 - 11:05 AMT
В этом году ереванская “Ночь музеев” стала беспрецедентной по числу посетителей. “Ночь музеев” началась 14 мая в 18:00 часов и продолжалась до полуночи. В этот день еще до 18:00 часов в музее образовались длинные очереди. Среди посетителей были и группы школьников, и пожилые люди, и люди среднего возраста. Складывалось ощущение, что целое море народа наводнило здание Национальной галереи Армении и Музея истории, находящееся на Площади Республики.
Другие музеи также не уступали по числу посетителей. Даже музей “Каленц”, находящийся далеко от центра Еревана, был полон посетителей.
Причин этому может быть несколько. В этом году по инициативе Министерства культуры Армении всем посетителям раздавали открытки с печатью каждого музея. Тот же, кто посетил больше всего музеев, получал абонент на посещение музеев РА в течение года и другие поощрительные призы. Судя по количеству открыток у посетителей, можно было сказать, что каждый в среднем посетил около 6 музеев. Многие из посетителей не знали о проводимой акции, и можно предположить, что они пришли не ради призов. Хотя приветствуется и желание информированных об акции посетителей посещать в течение года различные музеи.
Еще один интересный факт: в этот день, согласно традиции, все музеи организовывают различные мероприятия, концерты, лекции, показы кинофильмов, новые выставки, однако посетителей интересовали постоянные экспозиции музеев.
Итоги “Ночи музеев” этого года еще не объявлены, однако очевидно, что они превысили показатели прошлого года.