ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված երաժիշտ կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային երրորդ մրցույթ-փառատոնի դափնեկիր հալեպահայ Արամ Խաչատրյանին:
Առաջին անգամ Հայաստանում գտնվող 13 տարեկան պատանին` մասնակցելով Գյումրիում կայացած միջազգային մրցույթ-փառատոնին` «մեներգեցողություն» անվանակարգի դասական վոկալ երաժշտություն ենթաանվանակարգի տարիքային առաջին խմբում 36 մասնակիցների շարքում հաղթող է ճանաչվել և պարգևատրվել ոսկե մեդալով: Մրցույթ-փառատոնի կազմակերպիչների կողմից Խաչատրյանը պարգևատրվել է նաև դիպլոմով` որպես «Հայ հոգևոր երգի լավագույն կատարող»: Ա.Խաչատրյանը սովորում է Հալեպի «Կարեն-Եփե» ազգային վարժարանում, միաժամանակ նաև Բարսեղ Կանաչյանի անվան երաժշտական դպրոցի սան է:
Շնորհավորելով շնորհաշատ հայորդուն` ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մաղթեց նորանոր հաջողություններ և հորդորեց լավ մարդ և լավ հայ լինելով` մշտապես նպաստել հայկական մշակույթի պահպանման և զարգացման գործին:

Министр диаспоры РА Грануш Акопян 17-го мая приняла сирийского армянина из Алеппо Арама Хачатуряна – лауреата второго конкурса-фестиваля молодых исполнителей “Возрождение”, посвященного 20-летию независимости Армении.
13-летний юноша, впервые посетивший Армению, приняв участие в состоявшемся в Гюмри международном конкурсе-фестивале, признан победителем в номинации “сольное исполнение” среди 36 участников первой возрастной группы и награжден золотой медалью. Организаторами фестиваля Арам Хачатурян также награжден дипломом “Лучший исполнитель армянской духовной песни”.
А. Хачатурян учится в национальном колледже “Карен-Епе” города Алеппо, одновременно является учеником музыкальной школы имени Барсега Каначяна.
Поздравив талантливого юношу, министр диаспоры РА Грануш Акопян пожелала ему новых творческих успехов, напутствовала, чтобы он и в дальнейшем помогал делу сохранения и развития армянской культуры. Сирийский армянин Арам Хачатурян стал лауреатом фестиваля “Возрождение”