Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը դեռևս 2010 թ. ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածության համաձայն, միանում է «Ինտերֆիլմ Փրոդաքշըն» ստուդիայի «Փարաջանով. գեղեցիկի սիրահարը» նոր խաղարկային ֆիլմի համատեղ արտադրությանը: Կաննի կինոշուկայի ուկրաինական տաղավարում մայիսի 17-ին կայացած հնդիպան ժամանակ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը և ֆիլմի ծրագրի պրոդյուսեր Օլենա Ֆետիսվան պայմանավորվեցին ստորագրել համատեղ արտադրության համաձայնագիր: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, Հայաստանում ֆիլմի նկարահանման աշխատանքների ամբողջ գումարը կտրամադրի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:
Տիկին Ֆետիսովան, նշեց, որ ֆիլմի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1,9 մլն հազար եվրո, որի 50% տրամադրում է ուկրաինական կողմը: Այս ծրագրին իրենց ֆինանսկան ներդրումները կբերեն նաև ֆրանսիական, շվեդական և վրացական կողմերը նույնպես: 100 րոպե տևողությամբ խաղարկային (դրամա) ֆիլմի ծրագիրը յուրօինակ վերաբերմունք է 20-րդ դարի մեծագույն ռեժիսորի հիշատակին և նրա թողած անգնահատելի ժառանգությանը: Սերգեյ Փարաջանովի կերպարը կմարմնավորի ֆրանսահայ դերասան, Կաննի 2010 թ. մրցանակակիր Սերժ Ավեդիքյանը, հաղորդում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամլո ծառայությունը:

Национальный киноцентр Армении в рамках соглашения 2010 года присоединяется к студии “Interfilm Production” в деле производства игрового фильма «Параджанов: любитель красивого» . В ходе состоявшейся 17 мая встречи в павильоне Украины в рамках кинорынка Каннского фестиваля директор Национального киноцентра РА Геворг Геворкян и продюсер программы фильма Олена Фетисова договорились подписать соглашение о совместном производстве. Согласно предварительной договоренности, Национальный киноцентр Армении предоставит всю необходимую сумму для съемок фильма в Армении. В рамках встречи Фетисова сообщила, что бюджет фильма составляет 1,9 миллиона евро, 50% которого предоставляет украинская сторона. В данную программу свой вклад также будут иметь французская, шведская и грузинская стороны.
Роль Сергея Параджанова в фильме сыграет французский актер армянского происхождения, обладатель «Золотой пальмовой ветви» Серж Аведикян, сообщает пресс-служба Национального киноцентра Армении.