Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը դեռևս 2010 թ. ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածության համաձայն, միանում է «Ինտերֆիլմ Փրոդաքշըն» ստուդիայի «Փարաջանով. գեղեցիկի սիրահարը» նոր խաղարկային ֆիլմի համատեղ արտադրությանը: Կաննի կինոշուկայի ուկրաինական տաղավարում մայիսի 17-ին կայացած հնդիպան ժամանակ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը և ֆիլմի ծրագրի պրոդյուսեր Օլենա Ֆետիսվան պայմանավորվեցին ստորագրել համատեղ արտադրության համաձայնագիր: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, Հայաստանում ֆիլմի նկարահանման աշխատանքների ամբողջ գումարը կտրամադրի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:
Տիկին Ֆետիսովան, նշեց, որ ֆիլմի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1,9 մլն հազար եվրո, որի 50% տրամադրում է ուկրաինական կողմը: Այս ծրագրին իրենց ֆինանսկան ներդրումները կբերեն նաև ֆրանսիական, շվեդական և վրացական կողմերը նույնպես: 100 րոպե տևողությամբ խաղարկային (դրամա) ֆիլմի ծրագիրը յուրօինակ վերաբերմունք է 20-րդ դարի մեծագույն ռեժիսորի հիշատակին և նրա թողած անգնահատելի ժառանգությանը: Սերգեյ Փարաջանովի կերպարը կմարմնավորի ֆրանսահայ դերասան, Կաննի 2010 թ. մրցանակակիր Սերժ Ավեդիքյանը, հաղորդում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամլո ծառայությունը:

As part of an agreement reached in 2010, the National Cinema Center of Armenia (NCCA) joined Interfilm Production studio to create “Paradjanov: Lover of Beauty” feature film.
During the May 17 meeting held in the Ukrainian Pavilion as part of the Cannes film market, Director of NCCA Gevorg Gevorgyan and producer of the film project Olena Fetisova agreed to sign a contract for joint production.
According to preliminary agreement, NCCA will allocate the sum required for shooting the film in Armenia. Fetisova noted that the film budget makes 1.9mln euros, 50% of which will be covered by the Ukrainian side. Besides, French, Swedish and Georgian sides will contribute to the film production.
2010 Palm d’Or Winner, Armenian French actor Serge Avedikian will play the lead role of Sergei Paradjanov in the film, NCCA press service reported.