Ջազային և էստրադային արվեստի պետական քոլեջի դասախոսները եւ ուսանողները դեմ են կրթական հաստատության միավորմանը մշակույթի պետական քոլեջի հետ: Քոլեջի դասախոս Անահիտ Մազմանյանը լրագրողներին հայտնեց, որ ՀՀ մշակույթի նախարարը հայտարարել է, որ պետք է այդ երկու քոլեջները միավորելով ստեղծել բազային քոլեջ: Ըստ Մազմանյանի, նա այնքան տգետ է, որ չի տարբերում սովորական քոլեջը բազային քոլեջից, քանի որ բազային քոլեջը բուհ-ին կից է լինում:
Նույն քոլեջի դասախոս Լևոն Սահակյանը հավելեց, որ հարցը տնօրիության մեջ չէ, և նրանք պահանջում են, որ քոլեջը մնա այնպիսին, ինչպիսին կար շուրջ 30 տարի և ոչ թե միանա 6-7 տարվա պատմություն ունեցող քոլեջի: «Մեր երկու քոլեջները տարբեր են և միայն մեկ առարկա է ընդհանուր` վոկալը, մյուս առարկաները իրարից խիստ տարբերվում են», ասաց Սահակյանը:
Քոլեջի ուսանողները PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասացին, որ եթե այդ երկու քոլեջները միավորվեն, ապա իրենք դուրս կգան այդտեղից, քանի որ իրենք ցանկացել են ընդունվել Ջազային քոլեջ և ոչ թե մշակույթի քոլեջ, որը իրենց քոլեջից մեկ հարկ ներքև է գտնվում:
Քոլեջի միավորման մասին որոշումը ՀՀ մշակույթի նախարարը ընդունել է դեռ 2010թ-ի օգոստոսի 5-ին, և քոլեջը պետք է իր գործունեությունն ավարտի 2010-2011թթ-ի ուսումնական տարվա վերջում:
Ջազային եւ էստրադային արվեստի պետական քոլեջն ունի շուրջ 30 տարվա պատմություն: Քոլեջի շրջանավարտներն են Նունե Եսայանը, Գայանե Հովհաննիսյանը, Սյուզան Մարգարյանը, Տաթևիկ Հովհաննիսյանը և հայ էստրադայի այլ ներկայացուցիչներ: Քոլեջում դասավանդում են Ռուբեն Մաթևոսյանը և Ռոբերտ Ամիրխանյանը:

Студенты и преподаватели государственного колледжа джазового и эстрадного искусства против объединения учебного заведения с государственным колледжем культуры. Преподаватель колледжа Анаит Мазманян сообщила журналистам, что Министр культуры РА заявила об объединении этих двух колледжей и создания на их основе базового колледжа. По словам Мазманян, с ее стороны это по меньшей мере невежественно: она не различает обычный колледж от базового, поскольку базовым колледж может быть только при вузе.
Преподаватель того же колледжа Левон Саакян добавил, что проблема не в руководстве, просто они требуют, чтобы учебное заведение оставалось таким, каким оно было на протяжении 30 лет, а не объединяться с колледжем с 6-7 летней историей. “Эти два колледжа очень отличаются друг от друга, общий у них всего один предмет – вокал, другие предметы строго различаются”, – сказал Саакян. Если колледжи объединятся, студенты оставят учебу, поскольку они поступали в джазовый колледж, а не колледж культуры, который ниже по уровню, чем их учебное заведение, заявили студенты в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Решение Министра культуры РА об объединении учебных заведений было принято еще 5-го августа 2010 года, и колледж должен завершить свою деятельность до конца 2010-2011 учебного года.
Государственный колледж джазового и эстрадного искусства существует уже более 30 лет. Выпускниками этого колледжа были Нуне Есаян, Гаяне Оганнисян, Сюзан Маркарян, Татевик Оганнисян и другие представители армянской эстрады. В колледже преподают известные деятели искусств Рубен Матевосян и Роберт Амирханян.