Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը լրագրողներին հայտարարել է, որ տուն-թանգարանը բացի միջոցներից, մտքեի և մտահղացման կարիք ունի: «Մեզ անհրաժեշտ է նոր տեխնիկա, որպեսզի կարողանանք թվայնացնել լուսանկարները, սարքավորումներ` զանազան միջոցառումների համար: Սակայն անհրաժեշտ են նաև համապատասխան գիտելիքներ և գաղափարներ` դրանք օգտագործելու համար», ասաց Օթարյանը:
Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը 25 տարի չվերանորոգվելուց հետո, այս տարի կվերանորոգվի պետական միջոցներով: Օթարյանի խոսքերով, այս տարվա «Թանգարանային գիշերը» նրանք ընդունել են մոտ 600 այցելու, և խնդիրներ են առաջացել տեղի հարցում, քանի որ թանգարանը գտնվում է բազմաբնակարանային շենքում: Այդ իսկ պատճառով թանգարանին տրամադրվել է կիսանկուղային տարածք, որտեղ տեղի կունենան միջոցառումները:

Директор дома-музея Александра Спендиаряна Марине Отарян заявила журналистам, что кроме средств музею необходимы также свежие мысли и идеи. “Нам нужна новая техника, для оцифровки фотографий, приборы – для проведения различных мероприятий. Однако мы нуждаемся также в соответствующих знаниях и свежих идеях для использования этих самых приборов”, – сказала Отарян.
Дом-музей Спендиаряна, в котором за последние 25 лет ни разу не проводился ремонт, в этом году будет отремонтирован за счет государства. По словам Отарян, в “Ночь музеев” в этом году они приняли около 600 посетителей, и возникли проблемы с нехваткой места в помещении, поскольку музей находится в многоэтажном жилом доме. По этой же причине музею для проведения различных мероприятий предоставили подвальное помещение.