«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը Երևանի քաղաքապետարանին ներկայացրել է 1,2 մլրդ դրամ արժողությամբ ծրագիր՝ թանգարանի բարեկարգման նպատակով: Ինչպես նշեց թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, ծրագիրն արդեն հավանության է արժանացել քաղաքապետարանի կողմից, ինչը նշանակում է, որ մեծ հավանականություն կա այն իրականացնելու համար:
Գյուրջյանը նշեց նաև, որ այդ ծրագրի մեջ մտնում է Էրեբունու միջնաբերդի հիմնավոր վերականգնումը, 500 տեղանոց ամֆիթատրոնի կառուցումը` որտեղ կներկայացվեն փոքրիկ բեմադրություններ, սահմանափակ հնարավորությամբ մարդկանց համար նախատեսված թեքամուտքերի կառուցումը, ուրարտական ռազմակառքերի կրկնօրինակների պատրաստումը, ավտոբուսների և ավտոմեքենաների կանգառների կառուցոմը և ողջ թանգարանի ջերմախոնավային ռեժիմը կարգավորումը:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը հիմնադրվել է 1968թ-ին, այն ներառում է թանգարանը, Էրեբունու միջնաբերդը, «Կարմիր բլուր» և «Շենգավիթ» հնավայրերը:

18 Май 2011 - 11:05 AMT
Историко-археологический музей “Эребуни” города Еревана представил мэрии программу для благоустройства музея стоимостью в 1,2 миллиарда драмов. Программа уже одобрена мэрией. Это означает, что есть вероятность ее осуществления, отметил директор музея Гагик Гюрджян.
Гюрджян также отметил, что в программу входит полное восстановление цитадели Эребуни, строительство амфитеатра на 500 мест, где будут ставиться мини-спектакли, строительство пандусов для людей с ограниченными возможностями, изготовление копий урартских военных колесниц, а также регулирование температурного режима во всем музее.
Историко-археологический музей-заповедник “Эребуни” был основан в 1968 году, в него входят музей, цитадель Эребуни, “Кармир блур” и “Шенгавит”.