Որտե՞ղ պետք է լինի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի գերեզմանը: Հայ մտավորականությունն այսօր երկու խմբի է բաժանվել այս հարցում. մի խումբը գտնում է, որ Սպենդիարյանի աճյունը պետք է տեղափոխվի Կոմիտասի անվան պանթեոն, որտեղ գտնվում են հայ մեծերի գերեզմանները, իսկ մյուս խումբը կարծում է, որ գերեզմանը պետք է մնա իր տեղում: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը լրագրողներին հայտնեց, որ հասարակությունը ինքը պետք է որոշի, թե որտեղ պետք է հանգչի կոմպոզիտորի աճյունը: «Սպենդիարյանի գերեզմանի տեղը որոշել է Ալեքսանդր Թամանյանը: Ես դեմ չեմ, որ գերեզմանը մնա իր տեղում, սակայն ինձ դուր չի գալիս Օպերայի շենքի հարակից տարածքի սրճարանային մթնոլորտը: Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի հարակից տարածքը պետք է շնչի դասական մթնոլորտով», ասաց Օթարյանը:
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի գերեզմանը գտնվում է Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի հարակից տարածքում: Այն գտնվում է ՀՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում 1.6.95.1 համարի տակ և հանրապետական նշանակություն ունի:

18 Май 2011 - 11:40 AMT
Армянская интеллигенция разделилась на два лагеря: одни находят, что необходимо перенести могилу Спендиаряна в Пантеон имени Комитаса, где находятся могилы великих, другие считают, что могила должна оставаться на своем месте. “Общество само должно решить, где покоиться останкам композитора. Место могилы Спендиаряна определил Александр Таманян. «Я не против того, чтобы могила осталась на своем месте, однако мне не нравится атмосфера кафе, присущая территории, прилегающей к зданию Оперы. Близлежащая к зданию Академического театра оперы и балета территория должна содержать атмосферу классики”, – заявила журналистам директор дома-музея Александра Спендиаряна Марине Отарян.
Могила Александра Спендиаряна находится рядом со зданием Академического театра оперы и балета. Она значится в государственном списке охраны истории и недвижимых памятников искусства РА под номером 1.6.95.1 и имеет республиканское значение.