Կաննի 64-րդ կինոփառատոնի 8-րդ օրը հանդիսատեսն ընկել էր «Մելամաղձության» (Melancholia) մեջ` դա Լարս ֆոն Տրիերի ֆիլմ-աղետն է, որը ցուցադրության առաջին րոպեներից նվաճել է հանդիսատեսին: Ֆիլմը սկսվում է Երկիր մոլորակի կործանումից հետո, որից հետո պատմվում է աղետին նախորդած ժամանակի մասին: Ֆիլմը պատմում է երկու քույրերի պատմությունը` Ժյուստին և Քլեր (Քիրսթեն Դանսթ և Շարլոտտա Գենսբուրգ): Ֆիլմի սկզբում տեղի է ունենում Ժյուստինի և Մայքլի հարսանիքը, որից հետո Ժյուստինն ընկնում է մելամաղձության մեջ, ինչը թույլ է տալիս նրան հանգիստ մնալ այն ժամանակ, երբ Երկրին սպառնում է կործանում այլ մոլորակի հետ բախման հետևանքով: Սպասվում է, որ ֆիլմն ընդունակ է զգալի փոփոխություններ մտցնել ներկա վարկանիշերում:
Փառատոնում տեղի է ունեցել առաջնորդների փոփոխություն. հաղթանակի գլխավոր հավակնորդը դարձել է ֆինն ռեժիսոր Ակի Կաուրիսմյակիի «Գավր» ֆիլմը (3.2 միավոր):Երկրորդ տեղում բելգիացի ռեժիսորներ Ժան Պիերի և Լյուկ Դարդենի «Հեծանվով տղան» ֆիլմն է, որը հավաքել է 3.1 միավոր, երրորդ տեղում` ֆրանսիացի ռեժիսոր Միշել Ազանիվաչուսի «Արտիստ» սև-սպիտակ ֆիլմը 3 միավորով, հաղորդում է Euronews-ը:
Կինոփառատոնի շրջանակներում կայացել է «Կուղբը» ֆիլմի պրեմիերան՝ Մել Գիբսոնի և Ջոդի Ֆոսթերի մասնակցությամբ: Ֆիլմը, որը ցուցադրվել է մրցութային ծրագրից դուրս, Ջոդի Ֆոսթերի երրորդ ռեժիսորական աշխատանքն է: Ֆիլմի գլխավոր հերոսն Ուոլտերն է, որն ընկղմվել է դեպրեսիայի մեջ և շփվում է շրջապատող աշխարհի հետ փափուկ խաղալիքի միջոցով: Ֆիլմը քննադատների կողմից բավական բարձր գնահատականներ է ստացել:

На восьмой день 64-ого Каннского кинофестиваля на зрителей обрушилась «Меланхолия» (Melancholia) — фильм-катастрофа Ларса фон Триера, которая с первых же минут показа покорила зрителей. Фильм начинается после гибели планеты Земля, после чего рассказывается о времени накануне катастрофы. Лента рассказывает историю двух сестёр — Жюстин и Клэр (Кирстен Данст и Шарлотта Генсбур соответственно). В начале фильма состоялась свадьба между Жюстин и Майклом (Александр Скарсгорд). После свадьбы Жюстин впадает в меланхолию, что позволяет ей остаться спокойной в то время, когда Земле грозит уничтожение из-за столкновения с другой планетой и все, в частности её сестра Клэр, паникуют. Ожидается, что фильм способен внести значительные изменения в нынешние рейтинги.
Также на фестивале произошла смена лидеров: главным претендентом на победу стала картина финского режиссера Аки Каурисмяки “Гавр” (Havre). Она заняла первую строчку во влиятельном рейтинге журнала “Screen” с 3,2 баллами. Лента, рассказывающая о незаконной иммиграции в Евросоюз, отличается оптимистическим, светлым взглядом на жизнь. Во многом это вызвано тем, что Аки Каурисмяки обладает уникальным чувством юмора, которое позволяет ему видеть смешное и доброе даже в самых, казалось бы, безвыходных жизненных ситуациях. На второй позиции – картина бельгийских режиссеров Жана-Пьера и Люка Дарденна “Мальчик на велосипеде” с 3,1 баллом, на третьем – черно-белая лента французского режиссера Мишеля Азанавичуса “Артист” с 3 баллами, сообщает Euronews. Также в рамках кинофестиваля состоялась премьера фильма «Бобер» с участием Мела Гибсона и Джоди Фостер. "Бобер", показанный в рамках внеконкурсной программы, – уже третий режиссерский опыт Джоди Фостер, дважды удостоенной "Оскара" как лучшая актриса. По сюжету главный герой Уолтер, погруженный в отчаянную депрессию, будет общаться с окружающим его миром посредством плюшевой игрушки. Картина получила довольно высокие оценки со стороны критиков.