Nokia-ի պաշտոնական բլոգը հայտարարել է նոր ծրագիր-մրցույթի մասին «Հորինիր Nokia-ի հետ» (“Invent With Nokia”): Վերջինս խրախուսում է ապագայի նորարար մտքերով մարդկանց գաղափարների իրականացումը:
«Ունենալ հիանալի գաղափար մի բան է, սակայն ունենալ գաղափար, որը կարելի է իրականացնել, ստեղծել այն ավելի բարդ է, ժամանակատար և ծախսատար»,-գրում է բլոգը:
Բոլոր նրանք, ովքեր ունեն օգտակար և նորարար գաղափաներ, որոնք կարող են վերածվել Nokia-ի կողմից արտադրանքի կամ ծառայության, կարող են հեշտությամբ մասնակցել ծրագրին: Անհրաժեշտ է գրանցվել ծրագրի կայքում և ոչ կոնֆիդենցիալ կերպով ներկայացնել իրենց արդեն իսկ հորինած գյուտը:
Եթե Nokia-ն ընդունի այն, գյուտարարը կստանա ոչ միայն ֆինանսական մրցանակ: Այլև հետագայում ստեղծված արտադրանքի կամ ծառայության մեծ հաջողության դեպքում, գյուտարարը կստանա մի շարք այլ պարգևներ և իր անունը ճանաչելի կդառնա:
Nokia-ն ունի հազարավոր աշխատողներ, որոնք հենց նորարար գաղափարների վրա են աշխատում: Ձեռնարկել այս ծրագիրն ամբողջ աշխարհով մեկ՝ նշանակում է Nokia-ի համար հայտնաբերել նոր հետաքրքիր հասկացություններ, գաղափարներ:

The Official Nokia Blog announced the new initiative “Invent With Nokia” which encourages people with great ideas for future products and services to come forward.
“Having a great idea is one thing, but having that idea turned into a reality is often much more difficult, costly and time consuming and so ideas rarely come to fruition. What if you had a great idea for a future device, or a radical new feature or service?” The Blog said.
People who have genuinely useful and innovative ideas that could be turned into a product or service by Nokia can participate in the program. To submit their idea they will need to register over at the program site and provide with non-confidential information about their idea or invention.
If their idea is accepted and a patent filed as a result, the financial rewards mean it should definitely be worth giving it a go and there could be further rewards if a product or service based on the invention is successful with consumers.
In addition to the monetary rewards, inventor will also take his/her place in a hall of fame, getting public recognition for invention so everybody will know who he/she is.
Nokia already has thousands of its own people thinking of new innovative ideas, by opening this initiative up to anyone across the globe means Nokia should see some exciting new concepts.