Մայիսի 12-19-ը Հայաստանում տեղի ունեցավ «Սամկուրա» (երեքնուկ) միջազգային համաժողովը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Հունաստանի, Պորտուգալիայի Իռլանդիայի, Վրաստանի, Կանադայի, Ֆինլանդիայի,Շոտլանդիայի, Շվեդիայի 17 մասնակիցներ: Այս ծրագրի շրջանակներում վերը նշված երկրների ներկայացուցիչների միջև տեղի է ունեցել փորձի փոխանակում և սեմինարներ: Ֆորումի մասնակիցները եղել են Շուշիում, որտեղ ծանոթացել են տեղի մշակույթի հետ, ինչպես նաև շրջել են տեսարժան վայրերով:
«Իմ կարծիքով շատ կարևոր էր, որպեսզի մասնակիցներն այցելեն Շուշի, քանի որ նրանց պետք էր ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղում վախենալու բան չկա, անկախ նրանից, որ չճանաչված հանրապետություն է», լրագրողներին ասաց ֆորումի կազմակերպիչ, Իռլանդիայի «Կլո» կերպարվեստի և մեդիա կենտրոնի տնօրեն Իէն Ջոյսը: Բացի դրանից, մասնակիցները եղել են Գյումրիում, որտեղ ծանոթացել են արվեստի «Բիենալե» փառատոնի անցկացման վայրերի հետ և համագործակցելու առաջարկություն ստացել:
«Սամկուրան» իրենից ներկայացնում է Միջեվրոպական մշակութային փոխանակման ծրագիր, որը կայանում է «ընդլայնված Եվրոպայի» աշխարհաքաղաքական սահմաններում, որին անդամակցում են Իռլանդիան, Հունաստանը, Պորտուգալիան և Վրաստանը: Մյուս մասնակիցները այս տարի հատուկ հյուրի կարգավիճակով էին: Այն ստեղծում է պայմաններ ժամանակակից միջմշակութային հաղորդակցության լեզվի` արվեստի ընկալման համար:
Դա երկու տարվա ծրագիր է, որի շրջանակներում նշված անդամ երկրներում կայանալու են փորձի փոխանակման ծրագրեր: Ընդհանուր նախագիծը շահել է «Կրթության, աուդիո-վիզուալ և մշակութային կատարողական գործակալություն» (EACEA) Եվրոպական հիմնադրամի դրամաշնորհը՝ նախագիծը 2011-2012թթ. ընթացքում իրականացնելու համար: Ավարտական ֆորումի ցուցահանդեսը կայանալու է 2012թ.-ի աշնանը և նախատեսվում է հանդիսավոր կերպով փակել Հայաստանում: «Սամկուրայի» հայաստանյան ներկայացուցիչն «Ակոս» մշակութային ՀԿ-ն է, որի ղեկավարն է Մկրտիչ Տոնոյանը:

19 Май 2011 - 12:42 AMT
С 12-го по 19-е мая в Армении состоялся международный форум ”Самкура” (трилистник), в котором участвовали 17 представителей из Армении, Греции, Португалии, Ирландии, Грузии, Канады, Финляндии, Шотландии и Швеции. В рамках программы между участниками форума состоялся обмен опытом, а также были проведены семинары. Участники форума побывали в Шуши, где познакомились с местной культурой, посетили достопримечательности местности.
“По-моему очень важно, что участники побывали в Шуши, поскольку им нужно было показать, что не нужно бояться ехать в Нагорный Карабах, несмотря на то, что он является непризнанной республикой”, – сообщил журналистам организатор форума, директор медиа-центра “Кло” Ирландии Иэн Джойс. Участники также побывали в Гюмри, где ознакомились с местом проведения культурного фестиваля “Биенале” и получили предложение о сотрудничестве.
“Самкура” представляет собой Межевропейскую программу культурного обмена, которая состоится в границах “расширенной Европы” и участниками которой стали также Ирландия, Греция, Португалия и Грузия. Остальные участники в этом году присутствовали в качестве почетных гостей. Форум создает условия для современного межкультурного языка общения для восприятия искусства.
Это двухгодичная программа, в ходе которой в участвующих странах реализуются программы обмена опытом. Общий проект награжден денежной премией Европейского фонда “Исполнительное культурное, аудио-визуальное и образовательное агентство”(EACEA) за реализацию проекта 2011-2012 гг. Заключительная выставка форума состоится осенью 2012 года, также предусмотрено его торжественное закрытие в Ереване. Представитель “Самкуры” в Армении – КЦ “Акос”, которым руководит Мкртыч Тоноян.