2018 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերն անցկացնել հավակնող Մյունխենի (Գերմանիա), Անսիի (Ֆրանսիա) և Պխենչխանի (Հարավային Կորեա) հայտերի պաշտոնական պրեզենտացիաները ներկայացվել են Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի դատին: Թեկնածու քաղաքների պրեզենտացիաները տեղի են ունեցել Լոզանում (Շվեյցարիա), որտեղ գտնվում է ՄՕԿ կենտրոնական գրասենյակը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Վերջին տարիներին մենք անձնվիրաբար աշխատում էինք, որպեսզի որքան հնարավոր է օբյեկտիվ դարձնենք գնահատման գործընթացը: Մենք հավատում ենք, որ այժմ այդ գործընթացն ավելի կատարյալ է դարձել»,- հայտնել է ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգգեն:
2018-ի Օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքը կհայտարարվի այս տարվա հուլիսի 6-ին Դուրբանում (ՀԱՀ) ՄՕԿ նստաշրջանում: Շատ մասնագետներ ֆավորիտ են անվանում Պխենչխանը, որը երրորդ ընտրություններին է մասնակցում անընդմեջ: Հարավկորեական հայտը քվեարկության վերջնական փուլին է հասել, սակայն կանադական Վանկուվերին զիջեց 3 ձայնով (53-ը 56-ի դիմաց), իսկ ռուսական Սոչիին` 4 (47-ը 51-ի դիմաց):

20 Май 2011 - 04:29 AMT
Официальные презентации заявок Мюнхена (Германия), Анси (Франция) и Пхенчхана (Южная Корея), претендующих на проведение зимних Олимпийских игр 2018 года, были представлены на суд Международного олимпийского комитета.
Презентации городов-кандидатов прошли в Лозанне (Швейцария), где находится штаб-квартира МОК, сообщает РИА Новости.
"В последние годы мы самоотверженно работали над тем, чтобы сделать как можно более объективным процесс оценки. Мы верим, что теперь эта процедура стала более совершенной", – заявил президент МОК Жак Рогге. Столица Олимпийских игр 2018 года будет названа на сессии МОК в Дурбане (ЮАР) 6 июля этого года. Многие специалисты называют фаворитом Пхенчхан, который участвует в третьих выборах подряд. Южнокорейская заявка доходила до финальной стадии голосования, но канадскому Ванкуверу Пхенчхан проиграл три голоса (53 против 56), а российскому Сочи – четыре (47 против 51).