Մայիսի 21-ին Եվրոպայի օրվա տոնակատարությունը մեկնարկեց Երևանի Սիրահարների այգում տեղեկատվական ցուցահանդեսով, որտեղ ներկայացված են Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, բնապահպանության, կրթության և այլ բնագավառներում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերն ու հաստատությունները: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լուցենբերգերը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ Եվրոպայի օրը հանդիսանում է ԵՄ ամենակարևոր խորհրդանիշերից մեկը, և յուրաքանչյուր տարի Հայաստանում օգտվում են առիթից` տոնելու Եվրոպայի օրը Հայաստանում: Նա նաև հավելեց, որ չնայած ձևաչափը նույնն է, սակայն միջոցառումները տարբեր են: Բացի դրանից, Լուցենբերգերը հայտնեց, որ Եվրոպական օրվան նվիրված համերգ է կազմակերպվելու, սակայն համերգի օրը և մասնակիցների անունները չմանրամասնեց, քանի որ այդ տվյալները դեռևս ամբողջովին հայտնի չեն: Պարզ է միայն, որ համերգը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հունիս ամսին և կլինեն եվրոպական դասական երաժշտություն կատարողներ:
Միաժամանակ ծրագրի շրջանակներում այգու տարբեր հատվածներում իրականացվում է ինտերակտիվ մշակութային ծրագիր` ընդգրկելով հունական և շոտլանդական ժողովրդական պարերի, լեհական թղթարվեստի` վիցինանկայի դասընթացներ, ֆրանսիական բեմադրություն և երգեցողություն:
Երեկոն կբացի իտալացի երաժիշտ Լուկա Ռոսսիի (հարվածային գործիքներ) և Կարմինե Սկիալլայի (մանդոլին) երաժշտությունը հայկական Miq’s Art Project-ի (ուդ, բլուլ, թառ, դուդուկ, դհոլ, թավջութակ) ուղեկցությամբ: Նրանք հանդես կգան միասին` ներկայացնելով հայկական և իտալական ժողովրդական տարրերով համեմված երաժշտություն: Կենդանի կատարմանը կհաջորդեն ժողովրդական գործիքների և հրավիրված DJ-ների համատեղ ելույթը DJ Սերժոյի մասնակցությամբ: Երեկոյի վերջում հանդես կգա DJ Ռոբերտ Սոկոն, ով հանդիսանում է 1993-ին ստեղծված Balkan Beats (բալկանյան բիթեր) յուրահատուկ երաժշտական ոճի հիմնադիրը:

21 Май 2011 - 13:15 AMT
21-го мая в Парке влюбленных в Ереване празднование Дня Европы началось открытием информационной выставки, на которой были представлены программы, реализованные ЕС в Армении в сфере прав человека, демократии, охраны природы, образования и др. Руководитель европейской делегации в Армении Рауль де Луценбергер в беседе с журналистами заявил, что День Европы является одним из важнейших символов ЕС, и каждый год в Армении, пользуясь случаем, они отмечают этот день. Луценбергер также добавил, что несмотря на общий формат, мероприятия носят различный характер. Он также заявил, что будет организован концерт, но пока неизвестны его дата и участники. Ясно только, что концерт, по всей вероятности, состоится в июне, и в нем примут участие исполнители европейской классической музыки. Одновременно, в рамках программы в разных уголках парка будет реализована интерактивная культурная программа, включающая мастер-классы греческих и шотландских танцев, польских выцинанок (искусство вырезания узоров из бумаги), французские постановки и пение.
Вечер откроется игрой итальянского музыканта Лука Росси (ударные) в сопровождении армянского Miq’s Art Project (уд, блул, тар, дудук, доол, виолончель). Они сыграют музыку, в которой переплелись армянские и итальянские народные элементы. Затем последует совместное выступление ансамбля народных инструментов и DJ Сержо. Завершится концерт выступлением DJ Роберта Соко, который в 1993 основал особый музыкальный стиль Balkan Beats (балканские биты).