Ուորդը հաղթեց հայ բռնցքամարտիկին 120-108, 118-110, 118-111 հաշվով:
Հայ բռնցքամարտիկը խոստովանել է, որ դեռ որոշում չի կայացրել իր ապագա կարիերայի մասին: «Ես դեռ չգիտեմ, թե ինչ եմ անելու հետագայում: Վերադարձը միջին քաշային կարգ տարբերակ չէ: Ես ամեն ինչ պետք է քննարկեմ իմ փրոմոութերի և թիմի հետ և որոշեմ անելիքս: Ես ուրախ չեմ Ուորդից պարտություն կրելու համար, սակայն, զգում եմ, որ ամեն ինչ ճիշտ եմ արել»,-մեջբերում է Աբրահամին boxingscene.com-ը:
Ուորդը հաղթանակից հետո խոստոավնել է, որ դա իր լավագույն մենամարտն էր: «Ես կարող եմ ավելի լավ բռնցքամարտել և վստահ եմ, որ դեռ ամեն ինչ առջևում է: Սակայն, միշտ չէ, որ ստացվում է ամեն ինչ անել հանուն պայքարի: Այս մենամարտում հաղթանակը բավարար էր ինձ երջանկացնելու համար»,-մեջբերում է Ուորդի խոսքերը box-club.ru-ն:
Վիկ Դարչինյանը, որը ապրիլի 24-ին թեթևագույն քաշային կարգում հաղթանակ տարավ Յոնի Պերեսի հանդեպ (Կոլումբիա) և կարողացավ վերադարձնել IBO գոտին, այժմ Հայաստանում է: «Այդ մենամարտը շատ կարևոր էր ինձ համար և ես կարողացա ողջ աշխարհին ներկայացնել, թե ինչ օր է ապրիլի 24-ը հայերի համար: Պերեսի հետ մենամարտում ես կարողացա վերցնել իմ արդեն ութերորդ գոտին և դառնալ այդքան շատ տիտղոսներ ունեցող երրորդ բռնցքամարտիկը Showtime-ում»,-մայիսի 17-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Վիկ Դարչինյանը:
Այժմ Դարչինյանը թեթևագույն քաշային կարգում հանդիպելու է Աբներ Մարեսի հետ, որին նա պարտվեց 2010թ. դեկտեմբերին մրցավարների վիճահարույց որոշմամբ: Ըստ նրա, եթե Մարեսը հրաժարվի մենամարիտց, նա կորակազրկվի:
Եթե Դարչինյանը համապատասխան մրցակից չգտնի, նա մտադիր է փոխել արդեն չորրորդ իր կարգը՝ առաջին կիսաթեթև կամ կիսամիջին անցնելով, և նոր գոտիներ նվաճել:
Վերջերս Դարչինյանն ընդունեց մեքսիկացի բռնցքամարտիկ Խորխե Արսեի առաջարկը, որին հաղթեց 2009 թվականին, ռևանշի մասին: Այդ առնչությամբ նա ասել է. «Վիլֆրեդ Վասկես-կրտսերի հանդեպ հաղթանակից հետո Արսեն ռինգում ցանկություն հայտնեց մենամարտել ինձ հետ, ես համաձայնվեցի մենամարտին և այժմ նա այլ մրցակիցների անուններ է տալիս: Չգիտեմ տեղի կունենա այդ մենամարտը, թե ոչ, ամեն դեպքում, ես պատրաստ եմ»:
IBO վարկածով աշխարհի չեմպիոնն արդեն մի քանի տարի է, ինչ ցանկանում է խաղ-ռևանշ անցկացնել WBC/WBO աշխարհի չեմպիոն Նոնիտո Դոնեյրի հետ, որին զիջեց նոկաուտով 2007 թվականին: «Ահա արդեն 4 տարի է Դոնեյրը չի համաձայնվում հանդիպել ինձ հետ ռինգում: Մենամարտում ես զիջեցի նրան իմ սխալի պատճառով: Սովորաբար մինչ 4-րդ ռաունդը ես հավասար պայքար եմ մղում, հետո ուժեղացնում եմ ճնշումս ու հաղթում եմ մրցակցիս, սակայն, նրա հետ սխալ թույլ տվեցի: Այժմ ես ցանկանում եմ ցույց տալ, թե իրականում ինչի եմ ընդունակ, սակայն նա չի տալիս իր համաձայնությունը: Ես նույնիսկ պատրաստ եմ իմ ողջ հոնորարաը նրան տալ»,-ասել է Դարչինյանը:
Սամբո և ծանրամարտ. Բուլղարիայում անցկացվող Սամբոյի Եվրոպայի 2011թ. առաջնության վերջին օրը մրցասպարեզը տրամադրվել էր մարտական սամբոյի ներկայացուցիչներին: Ոսկե մեդալ ունենալու մեր հույսերը կապված էին այս մարզաձևում հանդես եկող Վաչիկ Վարդանյանի /68կգ/, Անդրանիկ Նաղդալյանի /74/, Մուշեղ Օսիպյանի /82 կգ/ հետ: Վերջինիս ելույթն անհաջող էր, իսկ Անդրանիկը, որ նախօրեին ուժերը չափել էր նաև մարզական սամբոյում, այս անգամ ավելի հաջող գոտեմարտեր անցկացրեց ու արժանացավ բրոնզե մեդալի: Իսկ 2010թ. աշխարհի չեմպիոն, Երևանի սամբոյի և ձյուդոյի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի սան Վաչիկ Վարդանյանը պարզապես գերազանց դրսևորեց իրեն ու հաղթելով բոլոր գոտեմարտերը, կանգնեց պատվո պատվանդանի վերին հարթակում ու հռչակվեց աշխարհամասի չեմպիոն:
Մեր սամբիստներից երեքը` Ռուզաննա Սարգսյանը /48կգ/, Տիգրան Կիրակոսյանը /52 կգ / և Աշոտ Դանիելյանը /74 կգ / բրոնզե պարգևների էին արժանացել մարզական սամբոյի մրցումներում: Հայկական հավաքականը Հայաստան կվերադառնա 4 բրոնզե և 1 ոսկե մեդալով:
Լիմայում (Պերու) ավարտվել է ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Մրցաշարի վերջին օրը Հայաստանի հավաքականին ոսկե մեղալ բերեց առաջին պատանեկան օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Գոռ Մինասյանը ( +94 կգ ք/կ):
17-ամյա Մինասյանը հավասարը չուներ նաև առանձին վարժություններում՝ «պոկում» վարժությունում նա բարձրացրեց 174 կգ, իսկ «հրում» վարժությունում՝ 205 կգ՝ նվաճելով փոքր ոսկե մեդալները: Երկամարտում նա դարձավ աշխարհի չեմպիոն 379 կգ ցուցանիշով:
Երկրորդ տեղը գրավեց Յակուբ Զինավան (Սլովակիան) 279 կգ արդյունքով, իսկ բրոնզե մեդալին արժանացավ Ալան Ռոդրիգեսը (Մեքսիկա), նա բարձրացրեց 280 կգ:
Ավելի վաղ Հայաստանի հավաքականի համար մեդալներ են նվաճել Անդրանիկ Կարապետյանը (62 կգ ք/կ) և Մհեր Միքայելյանը (85 կգ ք/կ): Կարապետյանը նվաճել է բրոնզը, իսկ Միքայելյանը՝ արծաթը:
Շախմատ. Մայիսի 18-ին Թբիլիսիում տեղի է ունենում շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնության վերջին տուրը: Էլինա Դանիելյանը սպիտակ խաղաքարերով կիսել է միավորները Անտոանետա Ստեֆանոյի (Բուլղարիա) հետ և հավաքել 8 միավոր:
Հայ շախմատիստը նվաճել է Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալ, Ստեֆանովան 8.5 միավորով զբաղեցրել է 2-րդ տեղը, Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել Վիկտորիա Սմիլիտեն (Լիտվա):
Գրոսմայստեր Հրանտ Մելքումյանը, որը Սարաևոյի միջազգային մրցաշարում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը և դարձել արագ շախմատի հաղթող, PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ մրցաշարն իր համար լավ է դասավորվել և նա գոհ է իր ելույթից:
«Ընդհանուր առմամբ, մրցաշարը հեշտերից չէր, քանի որ հաղթանակի դեպքում շախմատիստը հավաքում էր երեք միավոր, ոչ ոքիի դեպքում` 1: Ոչ ոք չէր ցանկանում ոչ ոքի խաղալ. և արդյունքում ստացվել էին լարված պարտիաներ»,- ասել է Մելքումյանը: Շախմատիստի խոսքերով, որն անձնական արդյունքով մինչև վերջ մրցաշարի առաջատարն էր, բոլոր շախմատիստները պայքարում էին մինչև վերջ:
Մելքոնյանը նշել է, որ իրեն շատ լավ է զգում արագ շախմատում, ավելի ազատ է գործում և հաճույք ստանում խաղից: «Արագ շախմատի պարտիաները նույնպես հեշտ չէին, բայց ես կարողացա զբաղեցնել առաջին տեղը»,- ասել է նա:
Առաջիկայում Մելքումյանը հանդես է գալու այլ միջազգային մրցաշարերում, որտեղ ելույթ է ունենալու ինչպես թիմային, այնպես էլ անհատական պայքարում:
Լենինգրադի շրջանի Կիրիշի քաղաքում ավարտվել է «Աշխարհի պատանի աստեղեր» 8-րդ միջազգային շախմատային մրցաշարը` նվիրված Վանյա Սոմովի հիշատակին` պատանի շախմատիստ, որը մահացել է 2002-ին:
Հայաստանն այս տարի ներկայացրել է ՖԻԴԵ-ի վարպետ Կարեն Գրիգորյանը: Նա մինչև վերջին տուրը կիսել է 1-2-րդ տեղերը, բայց 12-րդ տուրում կարողացել է հաղթել Յուրի Ելիսեևին (Ռուսաստան) և դարձել մրցաշարի հաղթող: Նա 12 տուրերում հավաքել է 8 միավոր: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Ալեքսեյ Գոգանովը (Ռուսաստան) 7 միավորով:

Армянский боксер признался, что пока не определился с будущим своей карьеры: "Я пока не знаю, что буду делать дальше. Возвращение в средний вес – это не вариант. Мне нужно все обсудить с моим промоутером и командой и решить, что будет лучше для меня. Я не рад поражению от Уорда, но чувствую, что я все делал хорошо”. Уорд после победы признался, что это был его лучший бой: “Я в состоянии боксировать лучше и убежден, что все лучшее еще впереди. Не всегда, однако, получается сделать для борьбы все, что хотелось бы. В этом поединке мне достаточно было победы, чтобы сделать меня счастливым".
Вик Дарчинян, который 24 апреля в рамках турнира легчайшего веса одержал победу над Йонни Пересом (Колумбия) и смог вернуть себе пояс по версии IBO находится в Армении. '' Этот поединок был очень важным для меня, и я смог всему миру представить, какой это день для всех армян. В поединке с Пересом я смог взять уже свой 8 пояс и стать 3 боксером Showtime, который смог завоевать так много титулов'',- заявил Вик Дарчинян. Теперь Дарчиняну в рамках турнира легчайшего веса предстоит встретиться с Абнером Маресом, которому он проиграл спорным решением судей в декабре 2010 года. По словам боксера, если Марес откажется от поединка, то будет дисквалифицирован.
Если Дарчинян не найдет подходящего соперника, он намерен перейти в свою уже четвертую весовую категорию – в первый полулегкий или в полусредний, и завоевать новые пояса.
Чемпион мира версии IBO вот уже который год хочет провести матч-реванш с чемпионом мира WBC/WBO Нонито Донейром, которому нокаутом уступил в 2007 году. «Вот уже 4 год Донейр не соглашается встретиться со мной на ринге. В поединке с ним я уступил из-за моей ошибки. Обычно я до 4 раунда веду равную борьбу, затем прибавляю и побеждаю соперника, но с ним допустил ошибку. Теперь я хочу показать, на что я на самом деле способен, но он не дает свое согласие. Я даже предложил весь мой гонорар отдать ему»,- отметил Дарчинян.
Самбо и тяжелая атлетика: В Софии (Болгария) прошел чемпионат Европы по самбо. Сборная Армении завоевала 5 медалей. Чемпион мира 2010 года Вачик Варданян (в/к 68) в боевом самбо не имел равных и победив всех соперников, завоевал золотую медаль. Андраник Нагдалян (в/к 74), который в спортивном самбо занял 5 место, смог стать бронзовым призером.
В спортивном самбо бронзовыми медалистами стали Рузанна Саркисян (в/к 48), Тигран Киракосян (в/к 52) и Ашот Даниелян (в/к 74).
В то же время в Лиме (Перу) состоялся чемпионат мира по тяжелой атлетике среди молодежи. Армянские тяжелоатлеты завоевали три медали. Золотую медаль завоевал бронзовый призер первых юношеских олимпийских игр Гор Минасян (в/к +94).
Андраник Карапетян (в/к 62) стал бронзовым призером, а Мгер Микаелян (в/к 85) – серебряным.
Шахматы: 18 мая в Тбилиси завершился индивидуальный женский чемпионат Европы по шахматам. В последнем туре Элина Даниелян белыми фигурами поделила очки с Антоанетой Стефановой (Болгария) и, набрав 8 очков, стала бронзовой медалисткой чемпионата.
Таким образом, из 9 армянских шахматисток путевку на чемпионат мира завоевала лишь Даниелян. Другие представительницы Армении выбыли из списка 14 сильнейших шахматисток.
Чемпионкой Европы стала Виктория Смилите (Литва).
Гроссмейстер Грант Мелкумян, который в международном турнире в Сараево занял второе место и стал победителем по блиц шахматам, сказал, что турнир для него складывался хорошо, и он доволен своим выступлением.
“В общем, турнир был не из легких, поскольку в случае победы шахматист набирал три очка, а в случае ничьи – 1. Никто не хотел сыграть вничью, и в результате получились напряженные партии”, – сказал Мелкумян. По словам шахматиста, который по личному результату до конца турнира был лидером, все партии длились долго, и все шахматисты боролись до конца: “В последнем туре я черными фигурами играл с одним из моих основных соперников. Мы оба хотели выиграть, но в конце зафиксировалась ничья. Победителем стал грузинский шахматист, с которым я поделил очки. В итоге всех туров я занял второе место”.
Мелкумян отметил, что он очень хорошо себя чувствует в блиц шахматах, действует более свободно и наслаждается игрой: “Эти партии тоже были нелегкими, но я справился и, опередив всех соперников, смог занять первое место”. В городе Кириши Ленинградской области завершился восьмой международный шахматный турнир «Юные звезды мира» памяти Вани Сомова, юного шахматиста, трагически погибшего в 2002 году.
Армению в этом году представлял мастер ФИДЕ, чемпион юношеской Олимпиады Карен Григорян. Он до последнего тура делил 1-2 места, но в 12 туре смог взять верх над Юрием Елисеевым (Россия) и стать победителем турнира. Он в 12 турах набрал 8 очков.