Այսօր աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազմավուրը դարձել է 87 տարեկան: Երգչի իսկական անունը Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան է: Ազնավուրը ստեղծել է մոտավորապես 1000 երգեր, խաղացել 60 ֆիլմերում և վաճառել ավելի քան 100 մլն ձայնասկավառակ: «TIME» ամսագրի և CNN –ի (1998) հարցման համաձայն Ազնավուրը ճանաչվել է 20-րդ դարի լավագույն էստրադային կատարողը: 2009-ի մայիսի 5-ից Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է և ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում երկրի մշտական ներկայացուցիչը:
2011-ի ապրիլի 20-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել աշխարհահռչակ շանսոնյեի մեծարումը: Համերգին ներկա էին երաժիշտներ, դերասաններ և քաղաքական գործիչներ ողջ աշխարհից: Համերգը նվիրված է եղել նաև Հայաստանի անկախության 20-ամյակին: Համերգի վարել է Լայզա Մինելլին, որի հետ Ազնավուրը հաճախ ելույթ է ունեցել: Ազնավուրին մրցանակ հանձնելու ժամանակ Մինելլին նշել է, որ երգչին առաջին անգամ բեմում տեսնելով «մագնիսականություն» է զգացել: «Այն րոպեին, երբ նա անցավ բեմով, ես դադարեցի շնչել»,- ասել է Մինելլին:
Համերգին ներկա է եղել նաև ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: Համերգից ստացված հասույթն ուղղվել է Վանաձորի ծերանոցին:

Armenian French singer Charles Aznavour is celebrating his 87th birthday on May 22. He is the author of around 1,000 songs. Besides, he starred in 60 films and sold around 100mln discs. According to a joint poll conducted by TIME and CNN (1998), Aznavour is recognized as the best pop singer of the 20th century. Since May 5, 2009, Aznavour has been Armenia’s Ambassador to Switzerland and permanent representatives to the UN headquarters.
Musicians, artists and community leaders from across the globe gathered to pay tribute to one of the world’s greatest musicians and entertainers – Charles Aznavour – in a star-studded event in New York on May 20.
The evening served as an opportunity to highlight not only Aznavour’s talents, but his decades-long service to Armenia on the eve of the republic’s 20th anniversary of independence.
Presenting the award to Aznavour was famous actress and singer Liza Minnelli. Seeing Aznavour perform on stage for the first time was “magnetic” for Minnelli. “The minute he walked onstage, I stopped breathing,” she said.
The event featured guest of honor, Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian. The evening’s proceeds will benefit the disadvantaged elderly people of Armenia, including the Vanadzor Old Age Home in Armenia.