Մայիսի 25-ին «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական յոթերորդ փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենալու Գլեբ Կարպուշկինի (գալարափող) և Հայկ Մելիքյանի (դաշնամուր) համերգը: Ծրագրում ներկայացված են Չայկովսկու և Պաբստի «Եվգենի Օնեգին» համերգային պարաֆրազը, Շ. Գունոյի «Երեք օրիգինալ մեղեդի», Ս. Ռախմանինովի «Սոնատ թավջութակի ր դաշնամուրի համար» ստեղծագործությունը փոխադրված գալարափողի և դաշնամուրի համար:
Փառատոնը մեկնարկել է ապրիլի 28-ին Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով, որի ընթացքում հնչել են կոմպոզիտորի տարբեր ժամանակներում գրած ստեղծագործությունները:
Փառատոնի հանդիսավոր փակումը տեղի կունենա մայիսի 31-ին, որին կմասնակցեն ռուսաստանցի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, ալտահար Յանա Դարյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը, դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանը: Փառատոնը կազմակերպվում է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի կողմից, գխավոր հովանավորն է ՎիվաՍելլ- ՄՏՍ-ը:

23 Май 2011 - 11:46 AMT
25-го мая в рамках седьмого международного музыкального фестиваля ”Национальная галерея” состоится концерт Глеба Карпушкина (валторна) и Айка Меликяна (пианино). В программе представлены произведения: концертная парафраза Чайковского и Пабста “Евгений Онегин”, “Три оригинальные мелодии” Ш. Гуно, “Соната для виолончели и пианино” С. Рахманинова, переложенные для валторны и пианино.
Фестиваль открылся 28-го апреля концертом, посвященным 90-летию Эдварда Мирзояна, в нем прозвучали произведения композитора, написанные им в разные периоды.
Торжественное закрытие фестиваля состоится 31-го мая, в нем примут участие российский скрипач Карен Шахгалдян, альтистка Яна Дарьян, виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян. Фестиваль организован культурным фондом “Галерея искусств”, генеральным спонсором выступает ВиваСелл-МТС.