Մայիսի 23-ին և 24-ին Գյումրիում կայացել է ցուցադրական սեմինար` «Կիևյան նախաձեռնության տարածաշրջանային ծրագրի պատմական քաղաքների մշակութային ժառանգության վերականգնում» փորձնական նախագծի համատեքստում: ՀՀ մշակույթի նախարարության կազմակերպած երկօրյա սեմինարին մասնակցել են հայաստանյան 9 մարզերի ու համայնքների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, քաղաքների մշակութային ժառանգության ոլորտի պատասխանատուներ, ճարտարապետներ:
Պատմական մշակութային ժառանգության վերականգնման ծրագրում ներգրավված են Ալավերդին, Աշտարակը, Գյումրին, Գորիսը, Գնիշիկ-Եղեգիսը, Դիլիջանը, Մեղրին, Նորատուսը, Վաղարշապատը, Օշականը: Սեմինարի բացմանը կատարված աշխատանքի մասին ելույթով հանդես է եկել ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, տեղեկացնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

23 и 24 мая в Гюмри состоялся показательный семинар в экспериментальном контексте “Киевской инициативы региональной программы по восстановление культурного наследия исторических городов”. В двухдневном семинаре, организованном Министерством культуры РА, приняли участие представители из 9 областей и общин Армении, представители местных органов самоуправления, ответственные по отделам культурного наследия этих городов, архитекторы.
В программу восстановления культурного наследия включены Алаверди, Аштарак, Гюмри, Горис, Гнишик-Ехегис, Дилижан, Мегри, Норатус, Вагаршапат, Ошакан. О работе, проведенной по открытию семинара, выступила заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян, сообщает официальный сайт Министерства Культуры РА.