Մայիսի 23-ին և 24-ին Գյումրիում կայացել է ցուցադրական սեմինար` «Կիևյան նախաձեռնության տարածաշրջանային ծրագրի պատմական քաղաքների մշակութային ժառանգության վերականգնում» փորձնական նախագծի համատեքստում: ՀՀ մշակույթի նախարարության կազմակերպած երկօրյա սեմինարին մասնակցել են հայաստանյան 9 մարզերի ու համայնքների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, քաղաքների մշակութային ժառանգության ոլորտի պատասխանատուներ, ճարտարապետներ:
Պատմական մշակութային ժառանգության վերականգնման ծրագրում ներգրավված են Ալավերդին, Աշտարակը, Գյումրին, Գորիսը, Գնիշիկ-Եղեգիսը, Դիլիջանը, Մեղրին, Նորատուսը, Վաղարշապատը, Օշականը: Սեմինարի բացմանը կատարված աշխատանքի մասին ելույթով հանդես է եկել ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, տեղեկացնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

On May 23-24, Gyumri hosted a two-day seminar organized by the Armenian Ministry of Culture as part of an experimental project – Kyiv initiative of regional program on rehabilitation of historical cities’ cultural heritage. The seminar brought together representatives from Armenia’s 9 regions and districts, representatives of local self-government bodies, architects, etc.
The project on cultural heritage rehabilitation involves Alaverdi, Ashtarak, Gyumri, Goris, Gnishik-Yeghegis, Dilijan, Meghri, Noraduz, Vagharshapat and Oshakan.
Armenian Deputy Minister of Culture Arev Samuelyan addressed the seminar, the Ministry said on its official website.