Մայիսի 26-ին Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականը մեկնելու է Մոսկվա, որտեղ մայիսի 28-29-ը մասնակցելու է Մեծ սաղավարտի խաղարկությանը: Մրցաշարում խաղարկվելու են վարկանիշային միավորներ 2012-ի Լոնդոնի օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի երկրորդ մարզիչ Արթուր Գևորգյանը հաղորդել է, որ Մեծ սաղավարտում Հայաստանը կներկայացնեն աշխարհի բրոնզե մեդալակիր և աշխարհի գավաթակիր Հովհաննես Դավթյանը և Գոռ Հարությունյանը (երկուսն էլ 60ք/կ) և աշխարհի գավաթաակիր Արմեն Նազարյանը (66 ք/կ):
«Մրցաշարից հետո մեր մարզիկներն անցկացնելու են եռօրյա համատեղ հավաք 60 երկրների ձյուդոիստների մասնակցությամբ: Այնուհետև Հարությունյանը վերադառնալու է Հայաստան, քանի որ պատրաստվելու է Եվրոպայի գավաթի խաղարկությանը, իսկ Դավթյանը և Նազարյանը մեկնելու են Բուխարեստ»,- ասել է Գևորգյանը:
Բուխարեստում հունիսի 4-5-ը տեղի է ունենալու տղամարդկանց շարքում աշխարհի գավաթի խաղարկության հերթական փուլը, որից հետո հայ մարզիկները Բուխարեստի մոտ գտնվող օլիմպիական բազայում կրկին անցկացնելու են հավաք, այս անգամ քառօրյա: Դավթյանը և Նազարյանը Հայաստան են վերադառնալու հունիսի 9-ին:
«Ձյուդոիստները մի քանի օր հանգստանալու են, հետո մեկնելու են Ռիո դե Ժանեյրո, որտեղ հունիսի 18-19-ը տեղի է ունենալու հերթական վարկանիշային մրցաշարը»,- ասել է մարզիչը:

26 мая сборная Армении по дзюдо отправится в Москву, где 28-29 мая примет участие в розыгрыше Большого Шлема. В турнире будут разыгрываться рейтинговые очки на лондонские Олимпийские игры в 2012 году.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net второй тренер сборной Армении Артур Геворкян сообщил, что в Большом Шлеме Армению представят бронзовый призер чемпионата мира и обладатель Кубка мира Оганнес Давтян и Гор Арутюнян (оба в/к 60), и обладатель Кубка мира Армен Назарян (в/к 66).
“После турнира наши спортсмены проведут трехдневный совместный сбор с дзюдоистами 60 стран. Затем Арутюнян вернется в Армению, поскольку будет готовиться к розыгрышу молодежного Кубка Европы, а Давтян и Назарян отправятся в Бухарест ”,- сказал Геворгян.
В Бухаресте 4-5 июня пройдет очередной этап розыгрыша Кубка мира среди мужчин, после чего армянские спортсмены в Олимпийской базе под Бухарестом опять проведут сбор, на этот раз четырехдневный. Давтян и Назарян в Армению вернутся 9 июня.
“Несколько дней дзюдоисты будут отдыхать, затем отправятся в Рио де Жанейро, где 18-19 июня пройдет очередной рейтинговый турнир”,- добавил тренер.