Մայիսի 26-ին Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականը մեկնելու է Մոսկվա, որտեղ մայիսի 28-29-ը մասնակցելու է Մեծ սաղավարտի խաղարկությանը: Մրցաշարում խաղարկվելու են վարկանիշային միավորներ 2012-ի Լոնդոնի օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի երկրորդ մարզիչ Արթուր Գևորգյանը հաղորդել է, որ Մեծ սաղավարտում Հայաստանը կներկայացնեն աշխարհի բրոնզե մեդալակիր և աշխարհի գավաթակիր Հովհաննես Դավթյանը և Գոռ Հարությունյանը (երկուսն էլ 60ք/կ) և աշխարհի գավաթաակիր Արմեն Նազարյանը (66 ք/կ):
«Մրցաշարից հետո մեր մարզիկներն անցկացնելու են եռօրյա համատեղ հավաք 60 երկրների ձյուդոիստների մասնակցությամբ: Այնուհետև Հարությունյանը վերադառնալու է Հայաստան, քանի որ պատրաստվելու է Եվրոպայի գավաթի խաղարկությանը, իսկ Դավթյանը և Նազարյանը մեկնելու են Բուխարեստ»,- ասել է Գևորգյանը:
Բուխարեստում հունիսի 4-5-ը տեղի է ունենալու տղամարդկանց շարքում աշխարհի գավաթի խաղարկության հերթական փուլը, որից հետո հայ մարզիկները Բուխարեստի մոտ գտնվող օլիմպիական բազայում կրկին անցկացնելու են հավաք, այս անգամ քառօրյա: Դավթյանը և Նազարյանը Հայաստան են վերադառնալու հունիսի 9-ին:
«Ձյուդոիստները մի քանի օր հանգստանալու են, հետո մեկնելու են Ռիո դե Ժանեյրո, որտեղ հունիսի 18-19-ը տեղի է ունենալու հերթական վարկանիշային մրցաշարը»,- ասել է մարզիչը:

On May 26, Armenian judo team will depart for Moscow to participate in the Grand Slam scheduled for May 28-29 and qualify for 2012 London Olympic Games.
Second coach Arthur Gevorgyan told a PanARMENIAN.Net reporter that bronze winner of World Championship and World Cup winner Hovhannes Davtyan and Gor Harutyunyan (both in 60kg weight category) and World Cup winner Armen Nazaryan (66kg) will represent Armenia at the tournament.
Afterwards, the Armenian sportsmen will have a three-day training session with judokas from 60 countries. “Upon completion, Harutyunyan will be back to Armenia to prepare for the European Youth Judo Cup, and Davtyan and Nazaryan will leave for Bucharest to participate in next leg of Men’s World Cup on June 4 and 5,” Gevorgyan said.
Davtyan and Nazaryan will return to Armenia in June 9. “The judokas will have a rest for several days, and then will move to Rio de Janeiro to participate in the next qualification tournament scheduled for June 19,” the coach added.