Հունիսի 6-ին Հայաստանում սկսվում են Գոռ Կիրակոսյանի «Կորել և գտնվել է Հայաստանում» ֆիլմի նկարահանումները, որոնք նախատեսված է ավարտին հասցնել հուլիսի 15-ին: Սիրային կատակերգությունը պատմում է ամերիկացի երիտասարդի մասին, որին լքել է ընկերուհին: Ընկերները տանում են նրան Թուրքիա հանգստանալու: Հանգստի ընթացքում, երբ հերոսը որոշում է օդապարիկով զբաղվել էքստրեմալ ժամանցով, ջրային մոտոցիկլետից պոկվում է պարանը և հերոսը վերև է թռչում: Օդում նրա պարանը փաթաթվում է ինքնաթիռին և արդյունքում, երբ պարանը պոկվում է, նա հայտնվում է հայկական գյուղերից մեկի գոմում: Հերոսը, կարծելով, որ Թուրքիայում է, սկսում է թուրքերեն բառեր ասել, հայերն էլ նրան թշնամու տեղ են դնում:
Ռոմանտիկ կատակերգության բուն իմաստն, ըստ ռեժիսորի, այն է, որ այն մարդը, ով թշնամի է թվում, կարող է մարդու լավագույն բարեկամը դառնալ: Կիրակոսյանը շատ գաղտնիքներ չբացեց, սակայն ասաց, որ ֆիլմը հեքիաթային-կախարդական է լինելու և դիտողը կարող է նույնիսկ չհասկանալ, թե որ ժամանակաշրջանում է կատարվում գործողությունը:
Աշխատանքային գործընթացը սկսվել է հունվար ամսին, նկարահանվել են Թուրքիայի մասին պատմող հատվածները: Ֆիլմի պրոդյուսեր Վալերի Մաքքեֆրին ասաց, որ ֆիլմը որոշ չափով անդրադառնում է նաև Հայոց ցեղասպանության հարցին, սակայն դա չէ ֆիլմում կարևորը: Ֆիլմի համար երաժշտությունը դեռ ընտրված չէ, սակայն կազմակերպիչները գտնում են, որ այնպիսի երաժշտություն պետք է գրվի ֆիլմի համար, որ առաջին նոտաներից իսկ հիշվի: Ֆիլմի բոլոր հերոսներն անխտիր լինելու են պրոֆեսիոնալ դերասաններ: Ֆիլմի մյուս պրոդյուսերն է Մարալ Ջերեջյանը: Նա նշեց, որ ֆիլմը կներկայացվի զանազան կինոփառատոնների:
Ֆիլմում խաղում են հոլիվուդյան դերասաններ Ջեմի Քեննեդին, Դեյվ Շերիդանը, Անժելա Սարաֆյանը, Մուրիսա Հարբան, ինչպես նաև Դավիթ Թովմասյանը, Վաչիկ Մանգասարյանը, Միքայել Պողոսյանը, Հրանտ Թոխատյանը և այլոք:
Ֆիլմը նկարահանում է ամերիկյան «Red Tie» կինոստուդիան, տևողությունը` 1 ժամ 40 րոպե է, ֆիլմն ամբողջովին ֆինանսավորում է հայկական կողմը:

25 Май 2011 - 10:51 AMT
6-го июня в Армении начнутся съемки фильма Гора Киракосяна ”Потеряно и найдено в Армении”, завершить которые планируется к 15 июля. Лирическая комедия рассказывает о молодом американце, бросившем возлюбленную. Друзья приглашают его поехать вместе с ними на отдых в Турцию. Во время отдыха герой решается на экстремальное путешествие на воздушном шаре. В воздухе веревка цепляется за самолет, и в результате падения он оказывается в одной из армянских деревень. Герой, подумав, что он в Турции, начинает произносить турецкие слова, а местные армяне принимают его за турка.
По мнению режиссера, истинный смысл романтической комедии заключается в том, что в мнимом враге иногда можно найти наилучшего друга. Киракосян заявил, что фильм будет сказочно-волшебным и зритель может даже не понять, в какие времена происходят события.
Процесс работы над фильмом начался в январе, в Турции уже сняты многие из сцен. Продюсер фильма Валери Мак-Кефри сказал, что фильм имеет отношение и к Геноциду армян, однако, фильм не о Геноциде. Музыка к фильму еще не подобрана, но организаторы считают что к фильму должна быть написана такая музыка, которая запомнится с первых нот. Роли всех героев фильма будут играть профессионалы. Одна из продюсеров фильма – Марал Джереджян , сказала, что фильм будет представлен на различных кинофестивалях.
В фильме играют такие голливудские звезды, как Джеми Кеннеди, Дейв Шеридан, Анжела Сарафьян, Мурисса Гарбан, а также армянские актеры Давид Товмасян, Вачик Мангасарян, Микаэл Погосян, Грант Тохатян и др.
Фильм снимает американская киностудия “Red Tie”, продолжительность фильма – 1 час 40 минут, фильм полностью финансируется армянской стороной.