Nokia-ի պաշտոնական բլոգը գրում է, որ այսօր Nokia-ն թողարկել է նոր սմարթֆոն Nokia Oro-ն։ Այն բարձրորակ արտադրանք է՝ ոսկեզօծ է (18 կարատանոց), մենյուի կոճակը շափյուղի բյուրեղից է, կաշին՝ բնական:
«Նման բարձրորակ արտադրանքը լավ է վաճառվում Ռուսաստանում։ Մենք ունենք մեծաքանակ օգտագործողներ, որոնք փնտրում են այնպսիս հեռախոսներ, որոնք տարբերվում են մնացած հեռախոսներից և ցույց են տալիս մարդու սոցիալական դիրքը։ Որոշ շրջաններում անգամ նման բարձրորակ հեռախոսը մարդու համար անձնագրի դեր կարող է կատարել, այդպես նրանց «լուրջ» են ընդունում»,- ասում է Ռուսաստանում Nokia-ի գլխավոր մենեջեր Գաբրիել Սպերատտին։
Այս հեռախոսի թիրախային շուկան լինելու են Մերձավոր Արևելքի երկրները և Ռուսաստանը։
Nokia Oro-ն աշխատում է Symbian Anna համակարգով, ունի 3G և WiFi միանալու հնարավորություն, 8 մեգապիքսել ֆոտոխցիկ.
Հեռախոսի վաճառքը սկսվելու է 2011-ի երրորդ եռամսյակում Չինաստանում, Մերձավոր Արևելքում և Արևելյան Եվրոպայում։
Հայաստանի «Nokia» բջջային հեռախոսների կենտրոնի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին ասաց, որ եթե Nokia-ն հայտարարել է, որ Եվրոպայում հեռախոսը կվաճառվի 2011-ի երրորդ եռամսյակում, ապա Հայաստան այն կարող է հասնել մինչև տարվա վերջ։

Сегодня Nokia анонсировала люксовый смартфон Nokia Oro. Nokia Oro фактически является люксовой версией смартфона Nokia C7. Задняя панель Nokia ORO отделана кожей, а его боковые грани и кнопки покрыты 18-каратным золотом. Из этого же материала сделана и навигационная клавиша смартфона. Дисплей Nokia ORO защищает сапфировое стекло, которое в 8 раз прочнее традиционного. Помимо дорогих материалов Nokia Oro отличается от Nokia C7 более высоким качеством сборки. Работает этот аппарат на базе Symbian Anna. По словам генерального директора Nokia в России Габриэля Сператти, премиум-продукты, подобно Nokia Oro, всегда были бестселлерами в России. “У нас есть большое количество пользователей, которые хотят покупать продукты с высоким качеством сборки и высококачественными материалами, чтобы подчеркнуть свою успешность и социальное положение”, – отметил он.
Новинка появится в продаже на рынке Европы, Восточной Европы, Китая и Ближнего Востока в третьем квартале текущего года, пишет allnokia.ru.
Как заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор по продажам Центра «Nokia» в Армении Вазген Бахшецян, если «Nokia» объявила, что смартфон поступит в продажу в Европе в третьем квартале 2011 года, то в Армении его можно ждать к концу года.