«Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում, ավանդույթի համաձայն, կիրականացվեն հոբելյանական ծրագրեր: Կցուցադրվեն անկախության տարիներին նկարահանված հայկական վավերագրական ֆիլմեր` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին, ինչպես նաև կներկայացվեն Հայաստանի ու հայերի մասին օտարերկրյա կինոգործիչների կողմից նկարահանված ֆիլմեր:
Իտալական դասական և ժամանակակից ֆիլմերը կցուցադրվեն Իտալիայի միավորման 150-ամյակի առիթով:
«Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային 8-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում առանձնակի անդրադարձ կլինի նաև հայազգի ակնառու կինոգործիչների` Ռոման Բալայանի 70-ամյա, Էդմոնդ Քյոսայանի 75 –ամյա և Դմիտրի Կեսայանցի 80-ամյա հոբելյաններին:

В рамках 8-го международного кинофестиваля ”Золотой абрикос”, согласно традиции, реализуются юбилейные программы. Будут представлены документальные фильмы, снятые в годы независимости, посвященные 20-летию независимости Республики Армении, а также фильмы об Армении и армянах, снятые зарубежными деятелями кино.
В честь 150-летия объединения Италии будут показаны итальянские классические и современные фильмы.
В рамках 8-го международного кинофестиваля ”Золотой абрикос” также будут особо отмечены юбилеи армянских известнейших деятелей кино: 70-летие Романа Балаяна, 75-летие Эдмонда Кеосаяна и 80-летие Дмитрия Кесаянца.