Internet Explorer 9 այժմ հասանելի է 93 լեզուներով։ Այս մասին հայտնում է Internet Explorer-ի պաշտոնական բլոգը։
IE9-ի 40 լեզուների շարքը համալրվել է 53 նոր լեզուներով, այդ թվում՝ հայերենով։
Այն օգտագործողներն, ովքեր արդեն օգտագործում են IE9-ը անգլերեն լեզվով կարող են բեռնել և տեղադրել IE9-ի ցանկալի լեզվի փաթեթը:
«IE9-ի թողարկմամբ մեր նպատակն էր ավելի լեզուներ հասցնել օպերատիվ։ Մասնավորապես, մեր նպատակները ներառում էին միաժամանակյա թողարկում վերջնական IE9-ի ավելի շատ լեզուներով, քան թողարկվել էր IE8-ը։ Ինչպես նաև կարճ ինտերվալ IE9-ի և մնացած լեզուների թողարկման միջև»,- գրում է Internet Explorer-ի պաշտոնական բլոգը։

Internet Explorer 9 is now available in 93 languages, including Armenian, after the IE official blog announced the release of 53 additional languages for IE9.
A browser in the language of the user’s choice is an important part of delivering the best experience of the Web on Windows.
Users on multi-lingual versions of Windows or users who have already installed IE9 English or one of the previously supported languages can install a language pack to experience IE9 in one of the new languages.
“With IE9, our goal was to deliver more languages faster. More specifically, our goals included the simultaneous release of final IE9 in more languages than IE8, and a shorter interval between the final release of IE9 and the remaining languages,” the blog said.