Մայիսի 24-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, տեղի ունեցավ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Հունաստան 2011 թ. Մելինե Մերկուրի հեղինակավոր մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Այս անգամ այս պատվավոր մրցանակը կիսեցին հայաստանի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը եւ Պաղեստինի տարածքում գտնվող Բաթիր վայրը:
Պաշտոնական արարողության ժամանակ «պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին մրցանակը հանձնեցին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցիչ` դեսպան Թեոդորե Պասսասը:
Մրցանակի հանձնման արարողության ընթացքում հրավիրյալներին ներկայացվեց նաև «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վերաբերյալ տեսաֆիլմը:
Մրցանակի հայտը համատեղ պատրաստվել եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան էին ներկայացրել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արագելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը» եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովը:
Մելինե Մերկուրի միջազգայինի մրցանակը շնորհվում է այն անհատին կամ կազմակերպություններին, որոնք նշանավոր ավանդ ունեն մշակութային բնապատկերի պահպանման եւ կառավարման բնագավառում, հաղորդում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:

24-го мая в Париже состоялась церемония вручения престижного приза Мелины Меркури ЮНЕСКО-Армения 2011 г.
В этот раз премию разделили между собой “Гарни” Армении и местность Батыр, находящаяся в Палестине.
Во время официальной церемонии генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова и постоянный представитель ЮНЕСКО в Армении посол Теодоре Пассас вручили приз государственной некоммерческой организации “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды”. Во время церемонии вручения приза приглашенным был представлен видеофильм об историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”.
Заявка на премию совместно была подготовлена и представлена в ЮНЕСКО государственной некоммерческой организацией “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” Министерства культуры Армении и Национальным комитетом Армении по делам ЮНЕСКО.
Премия носит имя актрисы и бывшего министра культуры Греции Мелины Меркури. Начиная с 1999, года она присуждается раз в два года за исключительный вклад в сохранение и пропаганду известнейших культурных ландшафтов мира, сообщает Министерство иностранных дел РА.