Մայիսի 26-ին Կոմպոզիտորների միության դահլիճում տեղի է ունենալու Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գարնանային համերգաշարի երկրորդ համերգը: Էլեն Կիրակոսյանը կկատարի Սուսաննա Հովհաննիսյանի Չորս պիեսը դաշնամուրի համար և Սոֆյա Միքաելյանի Պոլիֆոնիկ սյուիտը դաշնամուրի համար, Արմինե Սողոմոնյանը Սոֆի Ազնաուրյանի Մանկական ալբոմը դաշնամուրի համար, Գայանե Հովհաննիսյանը (դաշնամուր), Անահիտ Լավչյանը (ջութակ), Արմինե Պետրոսյանը (թավջութակ) կկատարեն Սիմոն Հովհաննիսյանի Դաշնամուրային տրիոն: Համերգի ընթացքում հանդես կգա նաև Վանաձորի քաղաքապետարանի Գ. Հախինյանի անվան լարային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Ռուդոլֆ Վարդազարյան) Արզաս Ոսկանյանի Աշնան հրաշք երգաշարով ձայնի և լարային նվագախմբի համար:
Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը: Փառատոնը անց է կացվում երկրորդ անգամ, յուրաքանչյուր գարնանն ու աշնանը, և կայանում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Փառատոնը կշարունակվի մինչև հունիսի 24-ը:

26 Май 2011 - 07:41 AMT
26-го мая в зале Союза композиторов Армении состоится второй концерт весенней серии Фестиваля армянского композиторского искусства. Элен Киракосян исполнит Четыре пьесы Сусанны Оганнисян для фортепиано и Полифоническую сюиту Софьи Микаэлян для фортепиано, Армине Согомонян исполнит Детский альбом Софи Азнавурян для фортепиано, Гаяне Оганнисян (фортепиано), Анаит Лавчян (скрипка) и Армине Петросян (виолончель) исполнят Фортепианное трио Симона Оганнисяна. В концерте также выступит ансамбль струнных инструментов имени Г. Ахиняна мэрии города Ванадзор (художественный руководитель и главный дирижер Рудольф Вардазарян) с песенным рядом Чудо осени Арзаса Восканяна для струнного оркестра.
Организаторы Фестиваля армянского композиторского искусства – Союз композиторов и музыкантов Армении и Государственный молодежный оркестр Армении. Фестиваль проводится во второй раз, он стартует дважды в год: весной и осенью, и проходит при поддержке президента РА Сержа Саргсяна. Фестиваль продолжится до 24-го июня.