Հունիսի 1-5-ը արդեն երրորդ անգամ Հայաստանում կազմակերպվում է «Արաբական գիշերներ» ֆիլմերի հատուկ ծրագիրը, որը նպատակ ունի տարածաշրջանային համագործակցության եզրեր և հնարավորություններ ստեղծել արաբական աշխարհի և հայ կինոգործիչների մեջ:
Ցուցադրությունները կազմակերպվելու են Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում և «Ակումբ» ռեստորանում: Այս տարվա հատուկ հյուրն է Ֆրանսիայից ժամանած Դոմինիկ Դուբոսկը, ով Նորարար փորձարարական արվեստի կենտրոնում կներկայացնի իր ինստալացիան: Փառատոնի շրջանակներում, ժամը 20.00 Տիկնիկային թատրոնում կներկայացվեն Աբդուլա Ալ Քաաբիի, Դոմինիկ Դուբոսկի, Սամեհ Աբդել Ազիզի, Մոհամադ Ալ Դարաջիի, Զիադ Դուեիրիի, Սկանդար Կոպտիի հեղինակած ֆիլմերը:
«Մենք համոզված ենք, որ մշակույթը, որ տարիք, սեռ, ազգություն չի ճանաչում, համագործակցության, երկխոսության, նոր հորիզոններ ստեղծելու հնարավորություն է տալիս: Արաբական աշխարհի հարուստ կինոինդուստրիայի նորագույն նմուշները Հայաստանում ներկայացնելով` մենք մեր կինոգործիչներին ու կինոսիրողներին աշխարհին նոր աչքերով նայելու հրաշալի առիթ ենք տալիս»,- մեկնաբանում է «Արաբական գիշերներ» կինոփառատոնի տնօրեն Վրէժ Քասունին:
«Արաբական գիշերներ» ֆիլմերի հատուկ ծրագիրը, որը վերածվում է կինոփառատոնի, իր առաջին քայլերն է արել 2008-ին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: Այն ժամանակ ցուցադրվեցին Յուսրի Նարսալլահի, Հանի Աբու Ասադի, Յուսեֆ Շահինի և Խալեդ Յուսեֆի, Շադի Զեյնադինի, Նիկոլ Բալիվյանի հեղինակած ֆիլմեր: Արդեն հաջորդ տարի` 2009-ին «Արաբական գիշերները» ներկայացավ որպես առանձին կինոփառատոն` հուլիսի 13-17-ը հայաստանցի կինոսիրողներին ներկայացելով բացի առանձին գործերից նաև «Էմիրաթի գիշերներ» հատուկ ծրագիրը:

1-5 июня уже в третий раз в Армении состоится показ особой программы фильмов “Арабские ночи”, целью которого является создание регионального сотрудничества между деятелями кино арабского мира и армянскими кинематографистами.
Выставка будет проводиться в Государственном кукольном театре им О. Туманяна и в ресторане “Club”. Особым гостем в этом году будет приехавший из Франции Доминик Дубоск, который в Центре инновационного экспериментального искусства представит свою инсталляцию. В рамках фестиваля в кукольном театре будут представлены фильмы Абдуллы аль Кааби, Доминика Дубоска, Самеха Абдель Азиза, Мухаммеда аль Дараджи, Джиада Дуеири, Скандара Копти.
“Мы уверены, что искусство не знает возраста, пола, национальности, оно дает нам возможность стремиться к новым горизонтам. Представляя в Армении новейшие образцы богатой киноиндустрии арабского мира, мы помогаем нашим профессионалам и любителям кино по-новому взглянуть на мир”, – сказал директор кинофестиваля “Арабские ночи” Врэж Касуни.
Особая программа фильмов “Арабские ночи”, которая переросла в кинофестиваль, сделала свои первые шаги в 2008 году в рамках международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. Тогда были показаны фильмы Юсри Нарсаллаха, Гани Абу Асада, Юсуфа Шаина и Халеда Юсуфа, Шади Зейнатдина, Никола Баливяна. Уже в следующем 2009 году “Арабские ночи” прошли как отдельный кинофестиваль, представив в Армении 13-17 июля, помимо отдельных работ, особую программу “Ночи эмирата”.