«Սևան» մարզական միության համաժողովը մայիսի 27-ին Արտաշատում կազմակերպել էր մարզական փառատոն: «Օլիմպիականները մեր շարքերում» մարզական փառատոնը նվիրված է մայիսի 28-ին՝ Առաջին հանրապետության օրվան: Փառատոնին մասնակցում են 850 պատանի ու երիտասարդ մարզիկներ Արարատի մարզի տարբեր մարզական դպրոցներից: Փառատոնին մասնակցում է 10 մարզաձև, այդ թվում ազատ ոճի ըմբշամարտ, բռնցքամարտ, բասկետբոլ, ֆուտբոլ, կառատե, թեթև ատլետիկա, շախմատ, մականախաղ:
Բացման արարողությանը ներկա էին «Սևան» գյուղական մարզական միության նախագահ Բազմասեր Առաքելյանը, Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանը և այլ պաշտոնյաներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Բազմասեր Առաքելյանն ասել է, որ նման փառատոն առաջին անգամ է անցկացվում, որի նպատակն է մարզական ոգի սերմանել մարզերի դպրոցականների շրջանում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ մարզերի երեխաները զբաղվեն սպորտով, առողջ ապրելակերպ վարեն: Սկսել ենք Արտաշատից, սակայն մրցաշարեր ենք անցկացնելու բոլոր մարզերում: Մենք արդեն պայմանավորվել ենք Օլիմպիական կոմիտեի հետ և կազմել ենք մրցաշարարեի ժամանակացույց: Արդեն հունիսի 4-ին, կրկին Արտաշատում, տեղի կունենա ըմբշամարտի մրցաշար»,-ասել է Առաքելյանը:

Республиканский совет сельского спортивного общества “Севан” 27 мая в Арташате организовал спортивный фестиваль. Фестиваль под названием “Олимпийцы в наших рядах” посвящен 28 маю – дню первой Республики Армении. В нем принимают участие более чем 850 юных и молодых спортсменов из разных спортшкол араратской области.
В программу фестиваля входят 10 видов спорта, в том числе вольная борьба, бокс, баскетбол, футбол, карате, легкая атлетика, шахматы, хоккей на траве.
На церемонии открытия присутствовали президент республиканского совета сельского спортивного общества “Севан” Базмасер Аракелян, глава областной администрации Арарата Эдик Барсегян и другие высокопоставленные лица.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Базмасер Аракелян сказал, что подобный фестиваль проводится впервые, и его цель распространять спортивный дух среди школьников областей Армении.
“Мы хотим, чтобы дети, живущие в разных регионах Армении, занимались спортом и вели здоровый образ жизни. Начали с Арташата, но в этом году планировали провести еще турниры во всех регионах нашей страны. Мы уже договорились с Олимпийским комитетом и составили график турниров. Уже 4 июня опять же в Арташате пройдет турнир по борьбе”,- сказал Аракелян.