DELL-ը թողարկել է նոր նոթբուք՝ XPS 15z։ DELL-ն այն գովազդում է որպես աշխարհի ամենաբարակ նոթբուք։ Նրա հաստությունը 1 դյույմից պակաս է (2,54 սմ)։ Այս մասին գրում է geek.com-ը։
XPS 15z-ը ոչ միայն բարակ է, այլև թեթև՝ 2,5 կգ։ Նոթբուքը զինված է i7 պրոցեսորով և ունի 8 ժամ մարտկոցի կյանք։ Արտաքին տեսքով այն նմանություն ունի Apple MacBook Pro-ին։ XPS 15z-ը ունի 2GB video RAM, 1.3 megapixel վեբ-տեսախցիկ, 4GB RAM մինչև 8GB ավելացնելու հնարավորությամբ։
Հայաստանում DELL-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Vallex-IT ընկերության ՏՏ մենեջեր Էդգար Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ DELL-ի հայաստանյան խանութից արդեն հնարավոր է պատվիրել նոր XPS 15z նոթբուքը։
«Քանի որ մեր թիրախն ավելի շատ կոմերցիոն հաճախորդներն են, մենք պատվերներով ենք աշխատում։ Սակայն XPS 15z-ը նախատեսված է սպառողների համար (consumer): Պատվիրելու դեպքում 30-40 օր հետո պատվերը կհասնի Հայաստան»,- ասաց Էդգար Պետրոսյանը։
XPS 15z-ը հայաստանյան սպառողի համար նվազագույնը կարժենա 2400 դոլար, իսկ առավելագույնը՝ 3500 դոլար, կախված պարամետրերից։ Ըստ Էդգար Պետրոսյանի, այս արժեքի մեջ արդեն ներառված է ներմուծումը և մաքսազերծումը։

DELL has unveiled a new notebook XPS 15z as the world’s thinnest one. The XPS 15z is less than an inch thick.
XPS 15z is not only thin but also light, weighing 2,5kg. It includes i7 processor and has 8 hour battery life. It looks like Apple MacBook Pro. XPS 15z has 2GB video RAM, 1.3 megapixel webcam, 4GB of RAM upgradable to 8GB, according to geek.com.
DELL’s official representative in Armenia, Vallex-IT company’s IT manager Edgar Petrosyan told a PanARMENIAN.Net reporter that it is possible to order XPS 15z from their store. “As we are more focused on commercial customers, we accept orders. But XPS 15z is a consumer notebook. It will come to Armenia in 30-40 after ordering,” he said.
XPS 15z’s price will be minimum 2400$ and maximum 3500$, based on parameters. According to Petrosyan the price includes both import and customs clearance.