«Յուրաքանչյուր մարզիկ պետք է հայրենասեր լինի, եթե մարզչին հաջողվում է դաստիարակել նրան այդպիսին, նա հասկանում է, որ նրա հաղթանակները և ձեռքբերումները պատկանում են ոչ միայն նրան, այլ նաև ողջ երկրին: Առանց այդ որակների մարզիկները երբեք չեն կարողանա հասնել հաջողությունների»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Նրա խոսքերով, յուրաքանչյուր հավաքի ժամանակ նա ըմբիշների հետ քննարկում է ոչ միայն մարտավարական հարցեր, այլ նաև բացատրում, թե ինչ է նշանակում ներկայացնել երկիրը: «Գլխավորը, որ մարզիկները միշտ հասկանում են իմ պահանջները, և յուրաքանչյուր մրցաշարից մենք անպայման վերադառնում ենք մեդալներով»,- ասել է օլիմպիական չեմպիոնը:
Ջուլֆալակյանին բազմիցս հաջողվել է զգալ հաղթանակի բերկրանքը և որպես մարզիկ, և որպես մարզիչ: Նա խոստովանել է, որ չնայած նա հանդես է եկել ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում, նա հպարտ է եղել, որ հայ է և առաջին հերթին ներկայացնում է իր երկիրը. «Դժվար է բառերով նկարագրել, թե ինչ է նշանակում դառնալ օլիմպիական չեմպիոն, դա գիտեն միայն մարզիկները: Ուրախ եմ, որ իմ փոքր ավանդն ունեմ Հայաստանի մարզական ձեռքբերումների շարքում և հիմա հիանում եմ, որ դա հաջողվում է անել նաև իմ սաներին»:
Ջուլֆալակյանը շնորհավորել է բոլոր հայերին Առաջին հանրապետության օրվա կապակցությամբ և մաղթել խաղաղություն, երջանկություն և լավատեսություն:

“If coaches educate their sportsmen relevantly, they understand that their victories belong to the entire nation. A sportsman can never succeed without these features,” Julfalakyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Julfalakyan added that during trainings he discusses not only tactical matters with wrestlers, but also explains what it means to represent a country. “The most important thing is that our sportsmen conceive my demands and we return with medals from any tournament,” the Olympic champion said.
Julfalakyan has celebrated numerous victories both as a sportsman and coach. He admitted that though he was a member of the USSR team, he was proud of being Armenian and representing his country.
“I am pleased with the fact that I have contributed to Armenia’s sports achievements. Now I am happy to witness victories of my sportsmen,” he said.
Julfalakyan congratulated the Armenian people on Republic Day, wishing peace, happiness and optimism.