«Յուրաքանչյուր մարզիկ պետք է հայրենասեր լինի, եթե մարզչին հաջողվում է դաստիարակել նրան այդպիսին, նա հասկանում է, որ նրա հաղթանակները և ձեռքբերումները պատկանում են ոչ միայն նրան, այլ նաև ողջ երկրին: Առանց այդ որակների մարզիկները երբեք չեն կարողանա հասնել հաջողությունների»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Նրա խոսքերով, յուրաքանչյուր հավաքի ժամանակ նա ըմբիշների հետ քննարկում է ոչ միայն մարտավարական հարցեր, այլ նաև բացատրում, թե ինչ է նշանակում ներկայացնել երկիրը: «Գլխավորը, որ մարզիկները միշտ հասկանում են իմ պահանջները, և յուրաքանչյուր մրցաշարից մենք անպայման վերադառնում ենք մեդալներով»,- ասել է օլիմպիական չեմպիոնը:
Ջուլֆալակյանին բազմիցս հաջողվել է զգալ հաղթանակի բերկրանքը և որպես մարզիկ, և որպես մարզիչ: Նա խոստովանել է, որ չնայած նա հանդես է եկել ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում, նա հպարտ է եղել, որ հայ է և առաջին հերթին ներկայացնում է իր երկիրը. «Դժվար է բառերով նկարագրել, թե ինչ է նշանակում դառնալ օլիմպիական չեմպիոն, դա գիտեն միայն մարզիկները: Ուրախ եմ, որ իմ փոքր ավանդն ունեմ Հայաստանի մարզական ձեռքբերումների շարքում և հիմա հիանում եմ, որ դա հաջողվում է անել նաև իմ սաներին»:
Ջուլֆալակյանը շնորհավորել է բոլոր հայերին Առաջին հանրապետության օրվա կապակցությամբ և մաղթել խաղաղություն, երջանկություն և լավատեսություն:

“Каждый спортсмен должен быть патриотом, и если тренеру удается воспитывать его таким, он понимает, что его победы и достижения принадлежат не только ему, но всей стране. Без этих качеств спортсмены никогда не смогут достичь успехов ”,- сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе, олимпийский чемпион Левон Джулфалакян.
По словам тренера, во время каждого сбора он с борцами обсуждает не только тактические вопросы, но и объясняет, что означает представлять страну. “Главное, что наши спортсмены всегда понимают мои требования, и из каждого турнира мы обязательно возвращаемся медалями”,- сказал Олимпийский чемпион.
Джулфалакяну множество раз удавалось ощущать вкус побед, как спортсмен, так и тренер. Он признался, что несмотря выступал в составе сборной СССР, но был горд, что он армянин и в первую очередь представляет свою страну: “ Трудно словами описать, какого становиться олимпийским чемпионом, это знают только спортсмены. Я рад, что имею свой маленький вклад в спортивных достижениях Армении, и сейчас восхищаюсь, что это удается делать моим подопечным ”.
Джулфалакян поздравил всех с армян с Днем Первой Республики Армении и пожелал мира, счастья и оптимизма.