Մայիսի 27-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում ցուցադրվեց Հարություն Խաչատրյանի «Պոետի վերադարձը» ֆիլմը, որը Քիշի (Իրան) առաջին միջազգային կինոփառատոնին հաղթել է «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում: Ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան մշակութային կցորդը Խաչատրյանին պաշտոնապես հանձնեց մրցանակը, նշելով, որ չնայած ֆիլմը առաջին անգամ է մրցանակ ստանում, բայց հույս է հայտնել, որ այն կարժանանա բազում մրցանակների:
«Պոետի վերադարձը» պատմում է աշուղ Ջիվանու արձանի մասին, որը Երևանից տարվում է աշուղի հայրենիք` Ջավախքի Կարծախ գյուղ, սակայն տեղ չի հասնում, որովհետև աշուղի համագյուղացիները պատրաստ չէին ընդունել այն: Ֆիլմը առաջին անգամ արժանացել է մրցանակի, չնայած 5 տարիների ընթացքում ավելի քան 30 անգամ ներկայացվել էր բազմաթիվ կինոփառատոնների և մրցույթների: Ինչպես լրագրողներին հայտնել է ֆիլմի ռեժիսորը, Քիշի փառատոնում հաղթանակած ֆիլմը ժյուրիի մոտ միանգամից մեծ տպավորություն չի թողնում, այլ մի քանի օր հետո նոր մտածելու տեղիք է տալիս: Մրցանակը երկկենցաղ մարդու կերպարանքով արձանիկ է, ով իր ձեռքում պահում է ժապավենը: Այն հանդիսանում է Քիշ կղզու խորհրդանիշը:
Քիշի առաջին միջազգային կինոփառատոնն Իրանում անց է կացվել ապրիլի 24-28-ը: Ազատ առևտրի գոտում կազմակերպվող փառատոնը նպատակ ունի վերականգնելու իրանական կինոյի և փառատոնների վարկն աշխարհում: Այդ նպատակով հրավիրվել էին վերջին 5 տարիներին նկարահանված լավագույն ֆիլմերը, այդ թվում` Հարություն Խաչատրյանի երկու ֆիլմերը` «Սահմանը» և «Պոետի վերադարձը»` համապատասխանաբար խաղարկային և վավերագրական կինոյի անվանակարգերում:

28 Май 2011 - 08:42 AMT
27-го мая в кинотеатре “Москва” состоялся показ фильма Арутюна Хачатряна “Возвращение поэта”, который на Первом международном фестивале в Кише (Иран) победил в номинации “Лучший документальный фильм”. До начала показа атташе посольства Исламской Республики Иран официально вручил приз, выразив надежду, что хоть фильм и впервые награждается, у него еще впереди будет множество наград.
“Возвращение поэта” рассказывает о памятнике ашугу Дживани, который должны перевезти из Еревана в Джавахк, на родину ашуга. Однако памятник не удается довезти до пункта назначения, поскольку жители его родной деревни оказались неготовыми принять его. Фильм впервые получает награду, хотя в течение пяти лет представлялся на более чем 30 международных кинофестивалях и конкурсах. Режиссер ленты заявил журналистам, что фильм, победивший в Кише, поначалу не произвел особого впечатления, о нем задумались спустя некоторое время после просмотра. Призом фестиваля является статуэтка в виде человека-амфибии, держащего в руках ленту.
Первый международный кинофестиваль в Кише (Иран) проходил с 24 по 28 апреля. Фестиваль, организованный в зоне свободной торговли, был призван поднять рейтинг иранского кино и фестивалей в мире. По этой причине были просмотрены лучшие фильмы, снятые за последние 5 лет, в том числе и два фильма Арутюна Хачатряна – “Граница” и “Возвращение поэта”, соответственно, в номинации игрового и документального кино.