Հունիսի 1-ից Հայաստանում առաջին անգամ կմեկնարկի «Kinderwall» կոչվող փորձարարական նախագիծը։«Kinderwall»-ը նորարարական ուսումնական լուծում է, որն ուղղված է երեխաների կրթության խթանմանը։ Այս նախագիծն իրականացնելու է «Նախագծերի կառավարման հայկական ասոցիացիան»։ Ասոցիացիայի նախագահ Ալբերտ Պողոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց նախագծի մանրամասները։
«Մենք նախատեսում ենք 2 համակարգիչ-տերմինալ տեղադրել Գորայք գյուղի գյուղապետարանի շենքի պատի մեջ, որոնք ապահոված կլինեն ինտերնետով, լիզենզիոն Windows սթարթերով, բրաուզերով, մի քանի ստանդարտ ծրագրերով և որոշ խաղերով։ Գյուղապետարանի մոտակայքում երեխաները շատ են վազվզում։ Տերմինալների վրա տեղադրված տեսախցիկների միջոցով մենք կհետևենք, թե ինչպես են երեխաներն ընտելանում համակարգչին»,- պատմեց Ալբերտ Պողոսյանը։
Ըստ Ալբերտ Պողոսյանի՝ ապացուցված է, որ երեխաներին ոչինչ պետք չէ սովորեցնել, նրանք ինքնուրույն կսովորեն և կսովորեցնեն ուրիշ երեխաներին։ Սրանում է կայանում «Kinderwall»-ի ողջ նպատակը. «Եթե մեծին համակարգիչ տաս, հնարավոր է` ընտրի իրեն հարմար լեզուն։ Իսկ այսպես երեխաները չիմանալով անգլերեն՝ կընտելանան, կշփվեն համակարգչի հետ։ Սա նորարար սոցիալ-մշակութային հիանալի ծրագիր է, այլընտրանքային ուսուցման գաղափար, որը մենք ցանկանում ենք զարգացնել»,- ավելացրեց նա։
«Մենք տարբեր ֆիլտրեր ենք դրել՝ մեյլերի, չատերի, սոցցանցերի, պոռնո կայքերի և կախվածություն առաջացնող ծրագրերի դեմ»,- ասաց Ալբերտ Պողոսյանը և ավելացրեց, որ ծրագրի ավարտից հետո կազմելու են ուսումնասիրություն՝ որքանով էր արդյունավետ նախագիծը։
Տերմինալները ունեն touch էկրան և երկաթե ստեղնաշար։ Աշխատելու են 24 ժամ, դրանք մինչև 2 մեգաբիթ արագությամբ ինտերնետով ապահովելու է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը։ Իսկ ծրագիրը 2,5 միլիոն դրամով ֆինանսավորել է «Գորայք» գյուղում մասնաճյուղ ունեցող «Գեոթիմ» ընկերությունը, որը մինչ այդ գյուղում իրականացրել է տարբեր սոցիալական ծրագրեր։
Մինչ ծրագրի մեկնարկը գյուղում անցկացվելու է սեմինար երեխաների ծնողների հետ, որտեղ վերջիններս կծանոթանան ծրագրին և նրա նպատակին։ Ծրագիրը նախատեսված է 6-12 տարեկան երեխաների համար։
Ալբերտ Պողոսյանի խոսքով ծրագրի հաջող արդյունքերի դեպքում նախատեսվում է դիմել Սևծովյան տնտեսական համագործակցություն 3 տարվա ընթացքում Հայաստանի 150 գյուղերում ծրագրի ֆինանսավորման համար։
«Kinderwall»-ի գաղափարը հորինել էր Միտրա անունով մի հնդիկ։ Ըստ նրա հաշվարկների, եթե Հնդկաստանի տարբեր քաղաքներում պատի մեջ տեղադրվի ինտերնետին միացված համակարգիչ, ապա 5 տարվա ընթացքում 500 միլիոն 6-12 տարեկան երեխա կունենա համակարգչից և ինտերնետից օգտվելու նվազագույնից ավելի բարձր գիտելիքներ։

С 1-го июня в Армении впервые стартует экспериментальный проект «Kinderwall». «Kinderwall» является инновационным обучающим проектом, направленным на развитие образования детей. Этот проект реализует “Армянская ассоциация управления проектами”. рассказал о подробностях проекта корреспонденту PanARMENIAN.Net.
“Мы планируем поместить в стене здания сельского муниципалитета деревни Горайк два компьютерных терминала, обеспеченных интернет-связью, лицензионным Windows стартером, браузером, некоторыми стандартными программами и несколькими играми. Около муниципалитета всегда много детей. С помощью видеокамер, установленных на терминалах, мы сможем наблюдать за тем, как дети знакомятся с компьютером”,- сказал председатель ассоциации Альберт Погосян в беседе с корреспондентос PanARMENIAN.Net.
По мнению Альберта Погосяна, доказано, что детей ничему учить не надо, они все самостоятельно выучат и даже научат остальных. В этом заключается цель «Kinderwall»: “Если дать компьютер взрослому, возможно, он выберет нужный ему язык, а дети, не зная английского языка, освоятся, познакомятся с компьютером. Это замечательная новаторская социально-культурная программа, идея альтернативного обучения, которую мы будем развивать”,- добавил он.
“Мы задействовали фильтры от почты, чатов, соцсетей, порнографических сайтов”,- сказал Альберт Погосян, добавив, что после завершения программы он представит результаты исследований о том, насколько эффективным оказался проект.
Терминалы оснащены touch экраном и металлической клавиатурой. Они будут работать 24 часа, ВиваСелл-МТС обеспечит их интернетом скоростью 2 МВ в секунду. Программу финансирует филиал компании “Геотим”, который и до этого реализовал в селе Горайк несколько социальных программ.
До старта программы для родителей будет проведен семинар, где их ознакомят с целями программы. Программа рассчитана на детей в возрасте 6-12 лет.
В случае успеха программы, по словам Альберта Погосяна, организаторы обратятся в Черноморское экономическое сотрудничество для оказания финансового содействия реализации программы в 150 селах Армении в течение трех лет.
Идея проекта «Kinderwall» принадлежит индийцу по имени Митра. По его расчетам, если в разных городах Индии в стенах разместить подключенные к интернету компьютеры, то в течение 5 лет 500 миллионов детей в возрасте от 6 до 12 лет приобретут средние компьютерные знания.