Հունիսի 1-ին մեկնարկում է Վենետիկի 54-րդ բիենալեն: Այն անց է կացվում երկու տարին մեկ: Վենետիկի ժամանակակից արվեստի բիենալեին այս տարի Հայաստանը մասնակցելու է «Արվեստի և մշակույթի ուսումնասիրությունների լաբորատորիան» ՀԿ-ի և պետական մարմինների համատեղ ուժերով: Բիենալեին այս տարի Հայաստանից մասնակցելու են երեք արվեստագետներ` Հարություն Գալենցը, ով ներկայանալու է «Սևայգի (Ղարաբաղ)-մենթալ քարտեզագրում» 9 գունավոր լիտոգրաֆիկ աշխատանքներով, Կարեն Հակոբյանը և Հարություն Սիմոնյանը «Ինչպես գաղութացնել մի ազգ 19 քայլից» համատեղ նախագծով: Ինչպես նշեց «Արվեստի եւ մշակութային ուսումնասիրությունների լաբորատորիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, արվեստի քննադատ Սուսաննա Գյուլամիրյանը, Հայաստանի տաղավարը կբացվի հունիսի 3-ին:
Բիենալեի շրջանակներում հունիսի 1-5-ը Հայաստանը Վենետիկում ներկայացնելու է արվեստի տարբեր նախագծեր և նախաձեռնություններ, ինչպես նաև զանազան քննարկումներ, որոնց կմասնակցեն փիլիսոփաներ, համադրողներ, քննադատներ և այլն: Այն իրականացվում է «Ատլանտիս» ծրագրի շրջանակներում, որտեղ Հայաստանը առաջ է քաշել «երևակայված աշխարհագրության» գաղափարը:

The Venice Biennale, a major contemporary art exhibition organized once every two years in Venice, Italy will kick off on June 1.
This year, the 54th Biennale will feature the works by Armenian artists Harutyun Kalents, Karen Hakobyan and Harutyun Simonyan.
Armenia’s participation in the event was made possible through Art and Cultural Studies Laboratory (ACSL) efforts.
Within the framework of the event, seven partners from Armenia (ACSL), Bulgaria (Art Today Association), Germany (Henrich Boll Stiftung Brandenburg), Germany (Rohkunstbau Marqguardt ), Georgia (GeoAIR), Moldova (K:SAK), Slovakia (SPACE Gallery) connected in the Atlantis network through transnational cultural exchanges and cooperation in the field of contemporary art.
On June 1-5 Atlantis 11 exhibition will present various works and activities from public intervention and video installations to live performances and panel discussions, with the issue of power and contemporary art will be scrutinized.