Այսօր «Orange Armenia» ընկերությունը հայտարարեց հայ ուսանողների շրջանում 2011թ-ի նորարարության մրցույթի հաղթողի անունը:
Լավագույնն է ճանաչվել ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի 4-րդ կուրսի ուսանող Դավիթ Վարդանյանը: Դավիթ Վարդանյանը ներկայացրել էր էլեկտրոնային քվեարկության նախագիծ:
«Լուծումներ եմ տվել էլեկտրոնային քվեարկության իրականացման ամբողջ ընթացքի հետ կապված՝ մասնավորապես պաշտպանության: Քանի որ նախագիծը դեռ իրականացված չէ, հստակ պատկերացում չկա թե ինչ տեսքով է լինելու այն: Ես ներկայացրել եմ, թե ինչ խնդիրներ են առաջ գալու և դրանց համար ինչ լուծումներ կարելի է կիրառել»,- պատմեց Դավիթ Վարդանյանը:
Դավիթ Վարդանյանը որպես հաղթող կմեկնի Ֆրանսիա՝ 6-ամսյա վարձատրվող պրակտիկայի Orange-ի գիտահետազոտական լաբորատորիաներից մեկում՝ աշխատելու նորարարական նախագծերի վրա:
Orange-ի հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը նշեց, որ չի բացառում, որ նախագիծը կարող է կյանքի կոչվել. «Չենք կարող խոստանալ, սակայն հնարավոր է, որ նախագիծն իրականացվի: Մենք առաջարկելու ենք գտնել այլ նախագիծ Orange-ի լաբորատորիաների պրակտիկայի թեմաների ցանկից և աշխատել դրա վրա: Դավիթը կունենա անմիջական ղեկավար: Նա վարձատրվելու է պրակտիկայի համար»:
Օրանժը հավանել է նաև մեկ այլ ուսանողի նախագիծ, ում հնարավորություն կտա աշխատանքային պրակտիկա անցնել «Orange Armenia»-ում: Դա ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի մագիստրանտ Գևորգ Պողոսյանն է: Նա ներկայացրել էր նախագիծ կարճ հաղորդագրությունների կիրառման նոր մոտեցման վերաբերյալ:

30 Май 2011 - 09:34 AMT
Победитель новаторского конкурса, объявленного компанией “Orange Armenia”, отправится на практику во Францию
30-го мая компания “Orange Armenia” назвала имя победителя новаторского конкурса 2011 года. Победителем признан студент 4-го курса факультета информатики и прикладной математики ЕГУ Давид Варданян. Давид Варданян представил свой проект электронного голосования.
“Я предложил решение всего процесса электронного голосования, а в частности, его защиты. Пока идея не реализована и неясно, как она будет выглядеть. Я также представил проблемы, возникающие при этом и пути их решения”, – сказал Давид Варданян.
Давид Варданян отправится во Францию на шестимесячную оплачиваемую практику в одну из научно-исследовательских лабораторий Orange.
Ответственная за связи с общественностью компании “Orange Armenia” Лилит Мартиросян отметила, что в реализации проекта нет никаких исключений: ”Мы не можем ничего обещать, но реализация идеи возможна. Мы предложим найти в списке тем практической лаборатории Orange какой-нибудь другой проект и поработать над ним. У Давида будет непосредственный руководитель. Он будет оплачиваться за практику”.
Orange одобрил проект еще одного студента, который получит возможность прохождения практики в “Orange Armenia”. Студент Геворк Погосян – магистрант факультета радиофизики ЕГУ. Он предложил новое решение по применению коротких сообщений.