Մայիսի 30-ին երկու թատերագետներ Լևոն Մութաֆյանի ու Նվարդ Ասատրյանի միջև տեղի ունեցավ բանավեճ, որի շրջանակներում քննարկվում էր Հայաստանում թատերական փառատոնների քանակը և որակը: Թատերագետ Լևոն Մութաֆյանը գտնում է, որ թատերական փառատոնը հնարավորություն է տալիս զանզան կապեր ստեղծել, մերձենալ, ստուգատես անց կացնել, ներքին խնդիրները բացահայտել: «Այս թատերական գործընթացները մեր երկրում դրական լիցք են հաղորդում և ձևավորում են թատերական մթնոլորտ, ինչպես նաև ապացուցում, որ թատերական մթնոլորտը մեր երկրում չի մեռնում»,-ասաց Մութաֆյանը: Ի հակադրություն դրան, թատերագետ Նվարդ Ասատրյանը նշում է, որ թատերական փառատոնները պետական աջակցություն են ստանում, սակայն մասնագիտական որակ չկա, քանի որ դրանք դուրս են մնում ՀՀ մշակույթի նախարարության վերահսկումից: «Թատերական փառատոններին մասնակցելու համար բեմադրիչները շուտափույթ կերպով մի բան են բեմադրում, և որակի մասին նույնիսկ խոսք չի գնում»,- ասաց Ասատրյանը: Մութաֆյանը դա նորմալ է համարում, հայտարարելով, որ փառատոնը միշտ էլ իրարանցում է առաջացնում, մարդիկ փորձում են ինչ-որ կերպ ներկայանալ փառատոնին:
Երկու թատերագետների միջև տարաձայնություններ առաջացան նաև փառատոնների կազմակերպման հարցում պետական ռազմավարության վերաբերյալ: Ասատրյանը գտնում է, որ նման փոքր պետական բյուջեյի շրջանակներում կարիք չկա բազմաթիվ փառատոններ կազմակերպել, իսկ Մութաֆյանը գտնում է, որ պետության վարած քաղաքականությունը ճիշտ է: «Մենք գաղափարախոսության հարցում դեռ թերանում ենք: Փառատոնում ի հայտ են գալիս թատերական ինստիուտի թերացումները»,-ասել է Մութաֆյանը:
Նվարդ Ասատրյանն էլ իր հերթին նշեց, որ չնայած «Թատրոն-ԻՔՍ»-ում ձևավորվել է բանավեճի ավանդույթ, սակայն այն չի հետաքրքրում լայն շրջանակներին, երիտասարդները համեմատելու քիչ բան ունեն, քանի որ ասելիք և գիտելիք չունեն: «Գյումրու «Վերածնունդ» երաժշտական փառատոնը շատ ավելի բարձր մակարդակ ունի, քան մայրաքաղաքային փառատոնները»,-ասել է նա:

30 Май 2011 - 10:28 AMT
30-го мая между театроведами Левоном Мутафяном и Нвард Асатрян состоялась дискуссия о количестве и качестве фестивалей в Армении. Театровед Левон Мутафян считает, что фестивали дают возможность создания различных творческих связей, сближения, раскрытия внутренних задач. “Эти театральные процессы в нашей стране дают положительный заряд энергии, формируют здоровую атмосферу театра, они доказывают – театр в нашей стране жив”, – сказал Мутафян. В противоположность ему, театровед Нвард Асатрян отмечает, что театральные фестивали пользуются государственной поддержкой, но их качество оставляет желать лучшего, поскольку они не контролируются Министерством культуры РА. “Для участия в театральных фестивалях постановщики на скорую руку делают несколько постановок, не думая об их качестве”,- сказала Асатрян. Мутафян считает это нормальным явлением, говоря, что фестиваль всегда рождает поиск, люди получают возможность самовыражения.
У театроведов появились разногласия и в вопросе государственной политики по отношению к фестивалям. Асатрян находит, что нет надобности организовывать большое количество фестивалей, имея в наличии такой маленький бюджет, а Мутафян считает политику государства верной.
“У нас есть недостатки в вопросе идеологии, и на фестивалях эти недостатки высвечиваются”, – сказал Мутафян. В свою очередь, Нвард Асатрян отметила, что, несмотря на то, что в “Театре ИКС” сформировалась традиция дискуссий, однако ею мало кто интересуется, а молодежи не с чем ее сравнивать. “Музыкальный фестиваль “Возрождение” Гюмри намного выше по уровню, чем все столичные фестивали”, – сказала она.