Հունիսի 1-5-ը արդեն երրորդ անգամ Հայաստանում կազմակերպվում է «Արաբական գիշերներ» ֆիլմերի հատուկ ծրագիրը: Այս տարվա ծրագրի շեշտը դրված է պաղեստինյան ֆիլմերի վրա: Ցուցադրությունների կազմակերպիչ Վրէժ Քասունին նշեց, որ Հայաստանում թյուր կարծիք է կազմված արաբական մշակույթի մասին: Ծրագրի շրջանակներում ցուցադրվելու են 5 պաղեստինյան ֆիլմեր, ինչպես նաև կազմակերպվելու է 5 այլ արաբական երկրների ֆիլմերի ռետրոսպեկտիվ ցուցադրություններ, ինչպես նաև 10 լրացուցիչ ֆիլմեր, որոնք նշված օրերից դուրս են ցուցադրվելու: Քասունին նաև ավելացրեց, որ ձեռք է բերված բոլոր ֆիլմերի ցուցադրման իրավունքը:
«Այս ծրագիրը զուտ ֆիլմերի ցուցադրություն չե, սա համագործակցության նոր քայլ կդառնա տարբեր ռեժիսորների հետ: Պաղեստինյան ֆիլմերի ցուցադրությունից հետո, ես հույս ունեմ, որ հայ կինոռեժիսորները օրինակ կվերցնեն և Արցախյան պատերազմի մասին կնկարահանեն ոչ թե սերիալներ, այլ որակյալ ֆիլմեր», լրագրողներին ասաց Քասունին:
Ցուցադրությունները կազմակերպվելու են Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում և «The Club» ռեստորանում: Այս տարվա հատուկ հյուրն է Ֆրանսիայից ժամանած Դոմինիկ Դուբոսկը, ով Նորարար փորձարարական արվեստի կենտրոնում կներկայացնի իր ինստալացիան: Փառատոնի շրջանակներում, ժամը 20.00 Տիկնիկային թատրոնում կներկայացվեն Աբդուլա Ալ Քաաբիի, Դոմինիկ Դուբոսկի, Սամեհ Աբդել Ազիզի, Մոհամադ Ալ Դարաջիի, Զիադ Դուեիրիի, Սկանդար Կոպտիի հեղինակած ֆիլմերը:
«Արաբական գիշերներ» ֆիլմերի հատուկ ծրագիրը, որը վերածվում է կինոփառատոնի, իր առաջին քայլերն է արել 2008-ին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: Այն ժամանակ ցուցադրվեցին Յուսրի Նարսալլահի, Հանի Աբու Ասադի, Յուսեֆ Շահինի և Խալեդ Յուսեֆի, Շադի Զեյնադինի, Նիկոլ Բալիվյանի հեղինակած ֆիլմեր: Արդեն հաջորդ տարի` 2009-ին «Արաբական գիշերները» ներկայացավ որպես առանձին կինոփառատոն` հուլիսի 13-17-ը հայաստանցի կինոսիրողներին ներկայացելով բացի առանձին գործերից նաև «Էմիրաթի գիշերներ» հատուկ ծրագիրը:

31 Май 2011 - 12:30 AMT
“Арабские ночи” послужат толчком для создания качественных фильмов о карабахской войне, надеется Касуни
1-5 июня уже в в третий раз в Армении организовывается особая программа “Арабские ночи”. В этом году сделан особый акцент на палестинские фильмы. Организатор показов Врэж Касуни отметил, что в Армении сложилось неверное мнение об арабском искусстве. В рамках программы будут показаны 5 палестинских фильмов, а также состоится ретроспективный показ 5 фильмов из различных арабских стран и 10 фильмов, которые будут показаны во внеконкурсные дни. Касуни также добавил, что приобрел право на показ всех этих фильмов.
“Эта программа не просто показ фильмов, это новый шаг в деле сотрудничества с разными кинорежиссерами. После просмотра палестинских фильмов, я надеюсь, армянские режиссеры возьмут пример и снимут об арцахской войне не сериалы, а нормальные качественные фильмы”,- сказал журналистам Касуни.
Показ состоится в Государственном кукольном театре имени О. Туманяна и в ресторане «The Club». Особым гостем программы в этом году будет приехавший из Франции Доминик Дубоск, который в Центре новаторского экспериментального искусства преставит свою инсталляцию. В рамках фестиваля в 20:00 в кукольном театре будут представлены фильмы Абдуллы Аль Кааби, Доминика Дубоска, Самеха Абдель Азиза, Мухаммеда Аль Дараджи, Зияда Дуеири, Скандара Копти.
“Арабские ночи” – особая программа фильмов, которая переросла в фестиваль, сделав свои первые шаги в 2008 году в рамках Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. Тогда были показаны фильмы Юсри Нарсаллаха, Яни Абу Асада, Юсуфа Шахина и Халеда Юсуфа, Шади Зейнатдина, Никола Баливяна. Уже в следующем, 2009 году, “Арабские ночи” выступили, как отдельный кинофестиваль, 13-17 июля представив на суд армянского зрителя помимо отдельных работ особую программу “Ночи эмирата”.