«Ադրբեջանական պետությունը պատրաստ է Բաքվում 2012 թվականին կայանալիք «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին մասնակցող Հայաստանի ներկայացուցիչների անվտանգության համար երաշխիքներ տրամադրել»,- հայտնել է Ադրբեջանի սպորտի և երիտասարդության նախարար Ազադ Ռագիմովը, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ լիարժեք անվտանգության ապահովման մասին Ադրբեջանի նման վստահեցումները միշտ էլ դատարկ խոսքեր են մնում: Մի անգամ չէ, որ այդպես է եղել. հասարակական, մշակութային, սպորտային միջոցառումներ կազմակերպելիս Բաքուն հայտարարել է, որ կապահովի Հայաստանից մասնակիցների անվտանգությունը, սակայն վերջին րոպեին պարզվել է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը բոլորովին ի վիճակի չէ երաշխավորել այդ անվտանգությունը:
Այդ միջոցին Հայաստանը դեռևս չի կողմնորոշվել Եվրատեսիլ 2012-ին մասնակցելու հարցում: Մայիսի 14-ին Դյուսելդորֆում ադրբեջանական Էլլա և Նիկի (Ell/Nikki) դուետը «Running Scared» երգով «Եվրատեսիլ 2011» միջազգային երաժշտական մրցույթի հաղթող դարձավ: Համերգի կանոնների համաձայն, հաջորդ Եվրատեսիլը տեղի կունենա հաղթողի երկրում, այս դեպքում` Բաքվում:
Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆում կայացավ «Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը: Հայաստանը մրցույթում ներկայացնում էր Էմմին, որը հանդես եկավ 4-րդ համարի տակ և ներկայացրեց «Boom-Boom» երգը (երաժշտություն` Apricota, խոսք` Սոսի Խանիկյան, գործիքավորում` Արա Թորոսյան): Երգչուհու ելույթից առաջ շատ հայ արտիստներ հավատում էին, որ «Boom-Boom» երգը մտնելու է մրցույթի լավագույն հնգյակ: Սակայն Էմմին չկարողացավ անցնել մրցույթի եզրափակիչ:
Հարկ է նշել, որ ինքնին երգի ընտրությունը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել Հայաստանում, քանի որ երկրպագուների մի մասը գտնում էր, որ Boom-Boom երգը ընտրվել է անազնիվ ճանապարհով, քանի որ բոլոր կայքերում, սոցցանցերում առաջատարը АYO երգն էր (երգի հեղինակ՝ ԴերՀովա – Հարութ Տեր-Հովակիմյան):

31 Май 2011 - 16:45 AMT
Баку обещает гарантировать безопасность представителей Армении на Евровидении 2012, но вряд ли сдержит свое обещание
«Азербайджанское государство готово предоставить гарантии для безопасности представителей Армении, которые будут принимать участие в конкурсе песни «Евровидение» в 2012 году в Баку», – заявил министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов, пишут азербайджанские СМИ.
Практика показывает, что подобные заверения Азербайджана об обеспечении полной безопасности всегда так и остаются пустыми словами. Так было не раз, при организации мероприятий – общественных, культурных, спортивных, Баку заявлял, что обеспечит безопасность участников из Армении, но в последнюю минуту оказывалось, что азербайджанское руководство никак не в состоянии эту безопасность гарантировать.
Между тем, Армения пока так и не определилась с участием на Евровидении 2012.
14 мая азербайджанский дуэт Элла и Ники (Ell/Nikki) с песней «Running Scared» стал победителем международного музыкального конкурса “Евровидение 2011”. В Дюссельдорфе. По правилам концерта, следующее “Евровидение” пройдет в стране победителя, в этом случае в Баку.
От Армении в Евровидении 2011 участвовала певица Эмми с песней под названием “Boom-Boom”. 10 мая 2011 года в Дюссельдорфе (Германия) состоялся первый полуфинал конкурса «Евровидение 2011». Эмми выступила под четвертым номером. Эмми на конкурсе “Евровидение 2011” представила песню под названием “Boom-Boom” (музыка – группа Apricota, слова – Соси Ханикян, аранжировка – Ара Торосян), однако не прошла в финал конкурса.
Следует отметить, что сам выбор песни для конкурса поднял большой шум в Армении, поскольку некоторые поклонники «Евровидения 2011» в Армении считали, что песня "Boom-Boom", с которой армянская певица Эмми должна была выступить на конкурсе, была выбрана нечестным путем. Как говорилось в заявлении, поступившем в PanARMENIAN.Net, в выборе песни отсутствовали честность и логика действий, поскольку, по мнению поклонников, на всех армянских интернет-порталах, иностранных сайтах, социальных сетях лидирующее место в голосовании на лучшую песню армянского национального отбора 2011 занимала композиция "АYO" (автор песни ДерОва (Арут Тер-Овакимян)