Հունիսի 8-ին Social.com դոմեյնը Բարսելոնայում կայանալիք DOMAINfest-ի ժամանակ կհանվի աճուրդի։ Ինչպես հաղորդում է TechCrunch-ը, աճուրդի ամենացածր առաջարկը կլինի 5 միլիոն դոլար։
Կախված այն բանից, թե որքան կլինեն առաջարկները Social.com-ի համար, այն հնարավոր է ճանաչվի ամենաթանկ վաճառված դոմեյնը։ Այս պահի դրությամբ ամենաթանկարժեքը համարվում է Sex.com-ը, որը աճուրդի էր հանվել սկսած 1 միլիոն դոլարից և վաճառվել 13 միլիոնով։
Social.com դոմեյնը սեփականատեր Սքոտ Կարտերը, ով առաջին անգամ գրանցել է այն 1995թ-ին, տարին վճարում էր ընդամենը 100 դոլար։ Սեփականատերը ցանկանում էր այն դարձնել ծանոթությունների կայք (dating): Սակայն նրա մոտ ոչինչ չստացվեց։ Նա այն դարձրել էլ The Social Cafe կոչվող ֆորում։
Սքոտ Կարտերը 1997-ին վաճառքի հանեց այն 50,000 դոլարով, սակայն ոչ մեկ երկու տարվա մեջ չգնեց այն։ Այնուհետև նա փորձեց տարբեր կերպ գովազդել դոմեյնը։ 2007-ից 2009թթ-ին նաև դարձրել է այն սոցիալական կայքերի շտեմարան։ Սակայն անարդյունք էր։
«Ես երբեք չեմ կարողացել հասկանալ, ինչպես անեմ, որ Social.com-ը զարգացնեմ, ահա թե ինչու այժմ որոշել եմ աճուրդի հանել այն»,- ասել է Սքոտ Կարտերը։

The Social.com domain will be auctioned off on June 8 at DOMAINfest Barcelona with an opening bid of $5 million, TechCrunch reported.
The original owner Scott Carter who first registered the domain back in January, 1995. Back then, he had to pay $100 a year to Network Solutions and all the paperwork had to go through the mail.
Depending on how high the bidding goes, Social.com could very well end up being one of the most expensive domain sales of all time. The current record-holder is Sex.com, which sold for $13 million in April. Bidding for Sex.com started at $1 million.
Back in 1995, Scott Carter wanted it for a dating site. He ended up using it for a discussion forum called The Social Cafe, which was named a “Cool Site Of The Day on June 22, 1995.
Carter put the domain up for sale in 1997 for $50,000, but had no takers for two years. He tried using the site to promote different businesses, including a social networking directory from 2007 to 2009 and most recently his Twitter tool BigTweet. “I never did quite come up with the right way to develop Social.com,” he said.