Հունիսի 3-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահին հանձնվեց «Փոթորիկ ժայռոտ ափերին» կտավը: Այն 21 տարի առաջ առևանգվել էր Արտասահմանյան երկրների հետ բարեկամության և մշակութային կապերի ընկերությունից և այս տարվա փետրվարի 26-ին հանվելու էր աճուրդի «Գելիոս» մոսկովյան աճուրդատանը:
Կտավը հանձնվեց սեփականատեր, ՌԴ սենատոր Հովհաննես Օհանյանի կողմից, ում հավաքածուն համալրված է շուրջ 200 հայ, ռուս և այլազգի նկարիչների աշխատանքներով: Նա ժամանակին ձեռք բերելով այս աշխատանքը 24 մլն. ռումբլիով, որոշել էր վաճառել աճուրդի միջոցով: Տեղեկանալով, որ աշխատանքը իրականում գողացված է, որոշում է հանձնել հայրենիքի գլխավոր թանգարանին: «Ես շատ ուրախ եմ, որ նկարը հասավ իր օրինական սեփականատերին: Երևի ի վերուստ էր որոշված, որ նկարը ես` հայս ստանամ, որ վերադարձնեմ Հայաստանին: Ես նույն վայրկյանին որոշեցի նկարը հանձնել ՀԱՊ-ին»-, բացման ժամանակ ասաց Օհանյանը:
Կտավի հանձնմանը ներկա էր նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Ռուսաստանի Մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված օրենսդրության կառավարման վերահսկողության Դաշնային ծառայության ղեկավար Վիկտոր Պետրակովը, ով Համիկ Պողոսյանին հանձնեց շնորհակալագիր, նույն ծառայության մշակութային արժեքների հայտնաբերման և վերադարձման բաժնի պատասխանատու Օլեգ Դերևյանկոն, ինչպես նաև արվեստաբան, ՀԱՊ նախկին ղեկավար Շահեն Խաչատրյանը:

3 Июнь 2011 - 11:13 AMT
3-го июня Национальной галерее Армении была возвращена картина “Буря у скалистых берегов”. 21 год назад она была похищена из Армянского общества культурных связей (АОКС), а 26 февраля 2011 года картина была выставлена на Московском аукционе “Гелиос”.
Картину передал сенатор РФ Ованес Оганян, в коллекции которого собрано более 200 работ армянских, русских и зарубежных художников. Он также вручил НГА сертификат, подтверждающий подлинность картины. “Я рад, что картина вернулась к прежнему владельцу. Это, наверное, было предрешено свыше, чтобы я, будучи армянином, приобрел эту картину и вернул ее Армении. Я с первой секунды решил подарить картину НГА”, – сказал во время вручения Оганян. На аукционе картина была продана за 24 миллиона рублей.
На церемонии вручения картины присутствовали министр культуры РА Асмик Погосян, заместитель руководителя Росохранкультуры, начальник Управления по сохранению культурных ценностей Виктор Петраков, вручивший благодарственную грамоту Асмик Погосян, ответственный отдела поиска и возвращения культурных ценностей той же службы Олег Деревянко, а также искусствовед Шаген Хачатрян.