Վաղը` հունիսի 4-ին կսկվի BarCamp Yerevan 2011 չկոնֆերանսը: Կազմակերպիչներից Արփինե Գրիգորյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ նախապատրաստական աշխատանքները գրեթե ավարտված են: «Մեր հատուկ հյուրերի մեծ մասն արդեն ժամանել է Երևան: Այսօր երեկոյան կազմակերպիչները, կամավորեները, հյուրերը և նրանք, ովքեր պատրաստվում են ներկայացումներ անել կարող են գալ Friends բար ծանոթանալու, շփվելու և պատրաստելու միջոցառմանը»,- ասաց Արփինե Գրիգորյանը:
«BarCamp շարժումը շատ արագ ճանաչվածություն է ձեռք բերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նոր մեդիաների մասնագետների շրջանում: Դա զարմանալի չէ, քանի որ «չկոնֆերանսի» ձևաչափը հավասարեցնում է կորպորացիաների ղեկավարներին և շարքային օգտագործողներին, սկսնակ և հազարավոր ընթերցող ունեցող բլոգերներին: Մենք արժևորում ենք BarCamp-ի ազատ ստեղծագործ ոգին` այստեղ ողջունելի են օրիգինալ գաղափարներ և չկա կեղծ հեղինակությունների հանդեպ արձանագրային պաշտում», – նշեց «ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
«Մեզ հետաքրքիր է բարքեմփային շարժումը, քանի որ այն մարդկանց այլընտրանքային լրատվության ռեսուրսների հնարավորություններն ու զարգացումները անկաշկանդ մթնոլոտում քննարկելու հնարավորություն է տալիս: Բարքամփի ձևաչափի օգնությամբ երիտասարդները, որոնց մեծ շատ են նաև լրագրողները տեղեկանում են ինտերնետային տեխնոլոգիաների վերջին զարգացումներին»,- ասում է Մամուլի աջակցության Ինտերնյուս հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանը:

3 Июнь 2011 - 13:29 AMT
4-го июня начнется неформальная конференция BarCamp Yerevan 2011. Одна из организаторов неконференции Арпине Григорян сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net, что подготовительные работы подходят к концу.
“Большинство наших особых гостей уже приехали в Ереван. Сегодня вечером организаторы, добровольцы, гости и те, кто готовил презентации, могут прийти в бар Friends чтобы познакомиться, пообщаться и подготовиться к мероприятию”, – сказала Григорян.
В этом году проведению BarCamp Yerevan содействуют компания “АрменТел”, общественная организация “Интерньюс” при финансовой поддержке USAID, компания ”Deem communications”, компания Opera Software и PanARMENIAN Media.
“Движение BarCamp очень быстро приобрело известность среди специалистов по информационным технологиям и медиа. Это неудивительно, поскольку формат “неконференции” делает равными руководителей корпораций и рядовых пользователей, начинающих и опытных блогеров. Мы ценим свободу творчества BarCamp, здесь приветствуются оригинальные идеи”, – сказала начальник отдела по связям с общественностью компании “АрменТел” Ануш Беглоян. “Для нас особый интерес вызывает движение BarCamp, поскольку оно дает альтернативные информационные ресурсы и возможность в непринужденной обстановке обсудить их развитие. BarCamp информирует молодежь, среди которой есть и журналисты, о развитии интернет-технологий”, – сказала исполнительный директор общественной организации “Интерньюс” Нуне Саркисян.
BarCampYerevan 2011 состоится в Ереване в Американском университете 4-5 июня. Официальный тег BarCamp Yerevan 2011 – #barcampevn11.
BarCamp – это неконференция на тему ИТ, интернета и новых медиа. А называется неконференцией потому, что мероприятие проходит в неформальной обстановке, что обеспечивает свободный обмен идеями и мнениями.