Ուկրաինայի և Լեհաստանի դեսպանությունները Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հետ համատեղ հունիսի 4-ին Երևանի ֆուտբոլի ակադեմիայում ֆուտզալի առաջնություն կազմակերպեցին դիվանագետների շրջանում` նվիրված 2012 թվականի Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա Ուկրաինայում և Լեհաստանում:
Առաջնությանը մասնակցում են 4 թիմեր, որոնցից երեքը ձևավորվել են տարբեր դեսպանատների աշխատակիցներից: Դրանք Ուկրաինայի, Լեհաստանի, Վրաստանի, Թուրքմենստանի, Գերմանիայի դեսպանատների թիմերն են, երկրորդ թիմը կազմել են Ռուսաստանը, Բրազիլիան, Իտալիան, երրորդ թիմի կազմում ԱՄՆ, Լիտվայի, Ռումինիայի, Չինաստանի և Բուլղարիայի դեսպանատների աշխատակիցներ են ընդգրկվել: Հայաստանի արտգործնախարարությունը հանդես է գալիս առանձին թիմով:
Առաջնությունը կընթանա շրջանային համակարգով, խմբում 1-4 և 2-3 տեղերը զբաղեցրեծ թիմերը կխաղան կիսաեզրափակչում, հաղթողները կպայքարեն առաջին տեղի համար, իսկ պարտվողները միմյանց հետ կչափեն ուժերը բրոնզե մրցանակի համար: Հաղթողը Գավաթ կստանա, իսկ բոլոր մրցանակակիրները` մեդալներ, կան հատուկ մրցանակներ:
«Մրցաշարը ոչ միայն սպորտային նպատակներ ունի, այլև նպաստում է դիվանագետների միջև ոչ պաշտոնական շփմանն ու կապերի սերտացմանը»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ քարտուղարության խորհրդական Արամ Գրիգորյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիային Ակադեմիան առաջնությունն անցկացնելու նպատակով տրամադրելու համար և հաջողություն մաղթել Հայաստանի հավաքականին Եվրոպայի առաջնության նախընտրական մրցաշարի այսօրվա հանդիպմանը Ռուսաստանի հավաքականի հետ:

4 Июнь 2011 - 07:21 AMT
Посольства Польши и Украины совместно с Министерством иностранных дел Армении 4 июня в академии футбола в Ереване организовали футзальный турнир среди дипломатов, который посвящен чемпионату Европы 2012 года, который пройдет в Украине и в Польше.
В турнире принимают участие 4 команды, три из которых сформировались из работников разных посольств. Это команды посольств Украины, Польши, Грузии, Туркменистана, Германии, вторую команду составили – Россия, Бразилия, Италия, еще одна команда была сформирована работниками посольств США , Литвы , Румынии, Китая и Болгарии. Отдельной командой выступает МИД Армении.
Турнир пройдет по круговой системе, занявшие в группе 1-4 и 2-3 места сыграют в полуфинале, победители сыграют за первое место, а проигравшие между собой определят бронзового призера. Победитель получит Кубок, а все призеры медали, есть специальные награды.
“Турнир имеет не только спортивные цели, он так же поможет неформальному общению между дипломатами и сближению отношений”,- сказал советник секретариата МИД Армении Арам Григорян.
Он поблагодарил Федерацию футбола Армении, что предоставили им Академию, и пожелал удачи сборной Армении в сегодняшнем матче в отборочном турнире чемпионата Европы против сборной России.