Դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը իր «1900+» ծրագրով, որտեղ վերջերս ընդգրկվեցին չորս հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, հանդես կգա հոկտմեբերին` հայ-լեհական երաժշտության համերգի շրջանակներում: Ինչպես նշեց Մելիքյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ, համերգին կկատարվեն Էդվարդ Սադոյանի «Նվիրում Արշիլ Գորկուն» սոնատը դաշնամուրի և հարվածայինների համար և Ժիրայր Շահրիմանյանի «Չորս թանկա» ստեղծագործությունները, մյուս երկու ստեղծագործությունները նախատեսված է ընդգրկել 2012 թ-ի ծրագրերում:
2011-12 թթ. ընթացքում Հայկ Մելիքյանի կողմից կկատարվեն Էդվարդ Սադոյանի «Նվիրում Արշիլ Գորկուն» սոնատը դաշնամուրի և հարվածայինների համար, Կարեն Անանյանի «Սևը և սպիտակը», Մոշ Սահակյանի «Անկարգություն» դաշնամուրի և էլեկտրոնային ձայների համար և Ժիրայր Շահրիմանյանի «Չորս թանկա» ստեղծագործությունները: Վերոնշյալ գործերը կկատարվեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ եվրոպական մի շարք երկրներում, կհրատարակվեն, կձայնագրվեն և կթողարկվեն ձայնասկավառակի տեսքով:
2010 թ. դեկտեմբերին Հայկ Մելիքյանի կողմից հայտարարվել էր հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների մրցույթ «1900+» համերգաշարում ընդգրկելու համար, որին ներկայացվել էր ավելի քան 30 հայտ: Ըստ Մելիքյանի, բավական դժվար էր կատարել ընտրությունը, որովհետև լավ ստեղծագործությունները շատ էին:

Пианист Айк Меликян выступит в октябре в рамках концерта армяно-польской музыки с программой “1900+”, в которую вошли четыре произведения современных армянских композиторов. В беседе с журналистами Айк Меликян отметил, что в концерте будут исполнены соната Эдварда Садояна “Посвящение Аршилу Горки” для фортепиано и ударных и произведения “Четыре танки” Жирайра Шагриманяна, остальные два произведения запланировано включить в программу 2012 года.
В 2011-2012 гг. Айком Меликяном будут исполнены опять же соната для фортепиано и ударных инструментов Эдварда Садояна “Посвящение Аршилу Горки”, “Черное и белое” Карена Ананяна, “Шалость” Моша Саакяна и др. Произведения будут исполнены не только в Армении, а также в ряде европейских стран, они будут записаны и собраны в альбом.
В декабре 2010 года Айком Меликяном был объявлен конкурс произведений армянских композиторов “1900+”, на участие в котором было предъявлено 30 заявок. По словам Айка Меликяна, выбор был трудным, хороших произведений было очень много.