Հունիսի 5-ին Երևանի Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի «Տիգրան մեծ» սրահում տեղի ունեցած «Նարեկացի» արվեստի միության նախաձեռնած` «Ի հովանավորություն արվեստի և մշակույթի» բարեգործական մեծ գալա ընթրիքի ընթացքում, ընդհանուր թվով, հանգանակվեց 30.000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Հանգանակված միջոցները Միությանը հնարավորություն կտան կյանքի կոչել հայ մշակույթի պահպանման, զարգացման և տարածման իր ամրագրած առաքելությունն ու նվիրական տեսլականը և տրամադրվել են «Նարեկացի» արվեստի միության` արվեստի, կրթության, հրատարակչության հովանավորչության բարեգործական ձեռնարկների իրագործմանը:
Ընթրիքի ժամանակ աճուրդի էին դրված նկարիչներ Մինաս Ավետիսյանի, Սերգեյ Փարաջանովի, Վաղարշակ Էլիբեկյանի, Արթուր Սարգսյանի և դերասան Վարդան Պետրոսյանի աշխատանքները:
Վարդան Պետրոսյանի «Կազիրյոկ» նկարը, որի նախնական գինը կազմում էր 1000 դոլար, վաճառվեց 1600 դոլարով, Արթուր Սարգսյանի «Պատկերատողերը» վաճառվեց 1400 դոլարով` նախնական գնից 400 դոլար ավել: Մինաս Ավետիսյանի անվերնագիր գծանկարը վաճառվեց 2300 դոլարով, նախնական գինն էր 2000 դոլար: Սերգեյ Փարաջանովի անվերնագիր գծանկարը (նախնական գինը 1500 դոլար) և Վաղարշակ Էլիբեկյանի «Թիֆլիսյան տեսարան» (նախնական գինը 1500 դոլար) նկարը չգտան իրենց տիրոջը:
Բարեգործական գալա ընթրիքի ժամանակ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, հայաստանյան կազմակերպություններ և անհատ անձինք կատարեցին տարբեր չափերի հանգանակություններ: Հանգանակումները հիմնականում ուղղված էին Միության Շուշիի մասնաճուղին կից արվեստի դպրոցին:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը, ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, արվեստի և մշակույթի բազմաթիվ ականավոր գործիչներ, հեղինակավոր գործարարներ, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներայացուցչությունների պատվիրակություններ, բարերարներ, միջազգային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ, հասարակական գործիչներ:

5-го июня в зале “Тигран Мец” ереванской гостиницы “Армения Мариотт” состоялся благотворительный ужин “В поддержку искусства и культуры”, организованный Союзом искусств “Нарекаци”. На мероприятии было собрано 30 000 долларов США.
Средства, собранные на мероприятии, пойдут на реализацию программ по развитию культуры, образования, издательства и других благотворительных программ Союза искусств “Нарекаци”.
Во время ужина были выставлены на аукцион работы художника Минаса Аветисяна, Сергея Параджанова, Вагаршака Элибекяна, Артура Саркисяна и актера Вардана Петросяна.
Картина Вардана Петросяна “Козырек”, начальная цена которой составляла 1000 долларов, была продана за 1600 долларов, “Комики” Артура Саркисяна были проданы за 1400 долларов, на 400 долларов больше начальной цены. Безымянная графика Минаса Аветисяна была продана за 2300 долларов, при начальной цене – 2000 долларов. Безымянная графика Сергея Параджанова и картина Вагаршака Элибекяна “Вид Тифлиса” не нашли своих покупателей.
Во время благотворительного ужина депутатами НС НКР, армянскими организациями и частными лицами были сделаны пожертвования в фонд филиала союза – Школы искусства города Шуши.
На мероприятии присутствовали заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян, министр культуры НКР Нарине Агабалян, известные деятели искусства, предприниматели, делегации дипломатических представительств в Армении, меценаты, представители международных фондов, общественные деятели.