Հունիսի 7-ից 26-ը Երևան, Գավառ և Վանաձոր քաղաքներում կայանալու է Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան Ալտի և Թավջութակի Երկրորդ Փառատոնը:
Փառատոնը կմեկնարկի Գավառ քաղաքի Հենրիկ Թալալյանի անվան երաժշտական դպրոցում, այնուհետև «Քյավառ» հեռուստաընկերության համերգասրահում տեղի կունենա Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան Ալտի և Թավջութակի Երկրորդ Փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը, որը ուղիղ եթերով կհեռարձակվի Գեղարքունիքի մարզի ողջ տարածքում: Առաջին անգամ դասական երաժշտության փառատոնը կմեկնարկի մարզում:
Փառատոնը նպատակ ունի զարգացնելու ալտ և թավջութակ գործիքների կատարողական արվեստը` հիմնվելով տասնամյակների ընթացում ձևավորված կատարողական դպրոցի նվաճումների և ձեռքբերումների վրա, ինչպես նաև խթանել ալտ և թավջութակ գործիքների հանդեպ հետաքրքրությունը,այդ գործիքների համար նոր երկերի ստեղծումը` այս գործընթացում ներգրավելով հայ արդի կոմպոզիտորներին:
Փառատոնը բաղկացած է 5 համերգից, որին իրենց մասնակցությունը կբերեն մոտ 30 երաժիշտներ. երաժշտական դպրոցների սաներ, կոնսերվատորիայի ուսանողներ, ճանաչված երաժիշտներ, ինչպես նաև փառատոնային կամերային նվագախումբը: Ավանդույթ է դարձել փառատոնին պատվավոր հյուրի ներկայությունը: 2010-ին հրավիրված էր ռուս անվանի կոմպոզիտոր Միխայիլ Բրոնները: Փառատոնի փակման համերգին(հունիսի 26),երկարատև ընդմիջումից հետո մայրաքաղաքի հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա առնչվելու կոմպոզիտոր,դիրիժոր և դաշնակահար Յակով Յակուլովի (ԱՄՆ) արվեստին:

С 7-го по 26 июня в Ереване, Гаваре и Ванадзоре состоится Второй фестиваль “Альт и виолончель” имени Генрика и Геронтия Талалянов. Открытие фестиваля состоится в музыкальной школе имени Генрика Талаляна города Гавар, затем в концертном зале телекомпании “Кявар” состоится концерт торжественного открытия Второго фестиваля “Альт и виолончель”, который будет транслироваться в прямом эфире на всей территории области Гегаркуник. Впервые фестиваль классической музыки будет стартовать в области.
Целью фестиваля является развитие исполнительского искусства на таких музыкальных инструментах, как альт и виолончель, основываясь на сформировавшихся в течение десятилетий достижениях исполнительской школы, создание новых произведений для этих инструментов с привлечением современных армянских композиторов.
Фестиваль состоит из 5 концертов, в которых примут участие около 30 музыкантов: ученики музыкальных школ, студенты консерватории, известные музыканты, а также фестивальный камерный оркестр. Уже стало традицией присутствие на фестивале почетного гостя. В 2010 году почетным гостем фестиваля был известный композитор Михаил Броннер. 26 июня на закрытии фестиваля армянский зритель после длительного перерыва получит возможность встретиться с композитором, дирижером и пианистом Яковом Якуловым (США).