Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի կոմպոզիտորական անվանակարգը ներկայացվում է առաջին անգամ: Ինչպես նշեց ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սմբատյանը, նախնական համաձայնությամբ, այդ անվանակարգի ժյուրիի նախագահ պետք է լիներ հայկական ծագմամբ լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, սակայն քանի-որ այն անց է կացվում առաջին անգամ, որոշվեց ընդգրկել միայն ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչներ: Ժյուրիի նախագահ է լինելու Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Երաժշտության տեսության ամբիոնի վարիչ և պրոֆեսոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանելու 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր, ընդգրկում է երաժիշտներ Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄն-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից:
«Կոմպոզիցիա» անվանակարգի համար նախատեսված է մեկ մրցանակ` 5000 ԱՄՆ դոլարի չափով, ոսկե մեդալ և դափնեկրի դիպլոմ: Եզրափակիչ փուլի մասնակիցները, ովքեր չեն դարձել մրցանակակիր, պարգևատրվելու են դիպլոմով և 2000-ական ԱՄՆ դոլար գումարով:
Մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: Մրցույթը լուսաբանվելու է 45 միջազգային կայքերում:

На Международном конкурсе имени Арама Хачатуряна впервые будет представлена композиторская номинация. Как отметил исполнительный директор Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ Армен Смбатян, по предварительному согласию, жюри этой номинации должен был возглавить польский композитор армянского происхождения Кшиштоф Пендерецкий, однако, поскольку конкурс проводится впервые, было принято решение включить в программу только представителей из стран СНГ. Председателем жюри композиторского конкурса будет заведующий кафедрой теории музыки Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, профессор Роберт Амирханян.
Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна состоится 6-13 июня в Ереване. В этом году в Ереван приедут 36 музыкантов из 11 стран. В конкурсе примут участие музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Кореи и Доминиканской Республики.
В номинации “Композиция” предусмотрена премия в размере 5000 долларов, золотая медаль и диплом лауреата. Участники финального этапа конкурса, не занявшие призовых мест, будут награждены дипломами и премией в размере 2000 долларов.
Организаторы конкурса – Министерство культуры РА, культурный фонд “Арам Хачатурян – конкурс” и Ереванская государственная консерватория имени Комитаса. Главный партнер – Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества СНГ. Конкурс будет освещаться на 45 международных сайтах.