Հունիս 4-ին Գլենդեյլի Հանրային Գրադարանում կինոռեժիսոր ցուցադրվեցին «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանի ֆիլմերը: Համայնքի անդամները հնարավորություն ունեցան դիտել 3 վավերագրական ժապավեններ` «Երևանի գլխավոր գաղտնիքը», «Քրիստոսի կենդանագիր պատկերը» և «Դեպի Արարատ»: Ցուցադրությանը հաջորդեց կինոռեժիսորի և ներկաների միջև զրույցը, որտեղ Խզմալյանը անցյալը կամրջեց Հայաստանի դիմագրաված այսօրվա մարտահրավերներին:
Միջոցառմանը ներկա էին Լոս Անջելեսից և հարևան շրջաններից հավաքված ավելի քան 180 մասնակիցներ: Այս միջոցառմանը առաջիկա շաբաթ հաջորդելու են Տիգրան Խզմալյանի հետ Լոս Անջելեսի հայկական տարբեր հեռուստաժամերի և զանգվածային լրատվության այլ միջոցների կողմից կայանալիք հարցազրույցներ: Կինոռեժիսորի ելույթներին զուգահեռ հունիսի 6-ին, Կոմիտաս վարդապետին նվիրված իր աննախընթաց մուլտիմեդիա գործի ներկայացումով Գլենդեյլում հանդես է գալու «Սարդարապատ» շարժման անդամ Գարեգին Չուգասզանը:

6 Июнь 2011 - 13:59 AMT
4-го июня в Общественной библиотеке Глендейла были показаны фильмы одного из инициаторов движения “Сардарапат” Тиграна Хзмаляна. Члены общины посмотрели 3 документальных фильма: “Главная тайна Еревана”, “Прижизненный портрет Христа” и “К Арарату”. После показа состоялась беседа кинорежиссера с присутствующими, в которой Хзмалян связал прошлое Армении с сегодняшними вызовами.
На мероприятии присутствовали более 180 участников из Лос-Анджелеса и соседних городов. На следующей неделе за этим мероприятием последуют интервью Тиграна Хзмаляна различным СМИ и армянским программам на телевидении Лос-Анджелеса. Параллельно с выступлениями кинорежиссера, 6-го июня в Глендейле выступит с мультимедийным проектом, посвященным Комитасу, другой член движения “Сардарапат” Гарегин Чугасзян.