Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան Ալտի և Թավջութակի Երկրորդ Փառատոնը տեղի կունենա նաև Վանաձորում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փառատոնի համահիմնադիր Մարիամ Շահինյանը: Ըստ նրա, Վանաձորում հիանալի հանդիսատես կա, և յուրաքանչյուր դասական համերգ այդ քաղաքում վեր է ածվում տոնի:
Փառատոնը կմեկնարկի հունիսի 7-ին Գավառ քաղաքի Հենրիկ Թալալյանի անվան երաժշտական դպրոցում, այնուհետև «Քյավառ» հեռուստաընկերության համերգասրահում տեղի կունենա Հենրիկ և Գերոնտի Թալալյանների անվան Ալտի և Թավջութակի Երկրորդ Փառատոնի հանդիսավոր բացման համերգը, որը ուղիղ եթերով կհեռարձակվի Գեղարքունիքի մարզի ողջ տարածքում: Առաջին անգամ դասական երաժշտության փառատոնը կմեկնարկի մարզում:
Փառատոնը նպատակ ունի զարգացնելու ալտ և թավջութակ գործիքների կատարողական արվեստը` հիմնվելով տասնամյակների ընթացում ձևավորված կատարողական դպրոցի նվաճումների և ձեռքբերումների վրա, ինչպես նաև խթանել ալտ և թավջութակ գործիքների հանդեպ հետաքրքրությունը,այդ գործիքների համար նոր երկերի ստեղծումը` այս գործընթացում ներգրավելով հայ արդի կոմպոզիտորներին: Ըստ թավջութակահար Արամ Թալալյանի, թավջութակի հանդեպ հոտաքրքրությունը շատ է նվազել, և շատ երաժշտական դպրոցներում չկա նույնիսկ նման դասարան:
Փառատոնը բաղկացած է 5 համերգից, որին իրենց մասնակցությունը կբերեն մոտ 30 երաժիշտներ. երաժշտական դպրոցների սաներ, կոնսերվատորիայի ուսանողներ, ճանաչված երաժիշտներ, ինչպես նաև փառատոնային կամերային նվագախումբը: Փառատոնի փակման համերգին (հունիսի 26) հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա առնչվելու կոմպոզիտոր, դիրիժոր և դաշնակահար Յակով Յակուլովի (ԱՄՆ) արվեստին:
Փառատոնը կազմակերպվել է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի կողմից և կշարունակվի մինչև հունիսի 26-ը:

7 Июнь 2011 - 09:54 AMT
Второй фестиваль “Альт и виолончель” имени Генрика и Геронтия Талалянов пройдет и в Ванадзоре. Об этом сообщила журналистам основатель фестиваля Мариам Шагинян. По ее словам, в Ванадзоре есть замечательная публика, и каждый классический концерт, проводимый в этом городе, перерастает в праздник.
Фестиваль стартует 7-го июня в музыкальной школе имени Генрика Талаляна города Гавара, затем в концертном зале телекомпании “Кявар” состоится концерт торжественного открытия Второго фестиваля “Альт и виолончель”, который будет транслироваться в прямом эфире на всей территории области Гегаркуник. Впервые фестиваль классической музыки будет стартовать в области.
Целью фестиваля является развитие исполнительского искусства на таких музыкальных инструментах, как альт и виолончель, основываясь на сформировавшихся в течение десятилетий достижениях исполнительской школы, создание новых произведений для этих инструментов с привлечением современных армянских композиторов.
Фестиваль состоит из 5 концертов, в которых примут участие около 30 музыкантов: ученики музыкальных школ, студенты консерватории, известные музыканты, а также фестивальный камерный оркестр. Уже стало традицией присутствие на фестивале почетного гостя. В 2010 году почетным гостем фестиваля был известный композитор Михаил Броннер. 26 июня на закрытии фестиваля армянский зритель после длительного перерыва получит возможность встретиться с композитором, дирижером и пианистом Яковом Якуловым (США). Фестиваль организован культурным фондом “Галерея искусств”.